Jak sprawdzić, gdzie postawić przecinek, czyli 3 sposoby na korektę tekstu. Profesjonalne sprawdzanie pisowni, korektor tekstu online, a może własna wiedza o gramatyce, interpunkcji i ortograficznych haczykach?

Jak sprawdzić, gdzie postawić przecinek, czyli 3 sposoby na korektę tekstu. Profesjonalne sprawdzanie pisowni, korektor tekstu online, a może własna wiedza o gramatyce, interpunkcji i ortograficznych haczykach?

Z pewnością nie trzeba nikogo zapewniać, że poprawne użycie gramatyki i ortografii to podstawa dobrego tekstu. Równie ważna jest też interpunkcja. Oczywiście nawet najlepszemu autorowi może zdarzyć się literówka lub źle postawiony przecinek, ale zbyt częste błędy mogą odstraszyć czytelnika. Dowiedz się więc, jak skutecznie zadbać o poprawną pisownię w tekście online.

1. Sprawdzanie interpunkcji i ortografii na własną rękę — jak sprawdzić tekst pod kątem błędów? Jak wykrywać stylistyczne niuanse?

Możemy śmiało założyć, że naszym pierwszym korektorem jesteśmy my sami. Dlatego, zanim na dobre zabierzemy się za pisanie, warto odświeżyć sobie wiedzę o tym, jakie reguły rządzą pisaniem tekstu w języku polskim. Może wydawać się to stratą czasu, ale nie oszukujmy się — pewne zasady najlepiej jest po prostu zapamiętać i w ten sposób oszczędzić sobie minut, które musielibyśmy przeznaczyć na zbyt dużą liczbę poprawek.

Nawet jeżeli nie mamy większych wątpliwości względem poprawności ortograficznej czy gramatycznej naszego tekstu, to prawie każdemu zdarza się zawahać co do właściwego użycia znaków interpunkcyjnych. Z tego powodu dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć sobie odpowiednie reguły, np. na takich stronach, jak: Interpunkcja.pl — Zasady interpunkcji, Wiedza o języku polskim czy Ortograf.pl — Zasady pisowni. Niektóre z witryn zamieszczają również listę typowych błędów, które najczęściej sprawiają trudności użytkownikom.

Sprawdzanie interpunkcji, ortografii i gramatyki w języku polskim i w językach obcych.

Jeżeli masz nieco więcej czasu, możesz również… odłożyć swój tekst do przysłowiowej szuflady. Gdy po jakimś czasie spojrzysz na niego świeżym okiem, Twój wypoczęty umysł na pewno wyłapie więcej ewentualnych błędów językowych niż tuż po ukończeniu tekstu. W sprawdzeniu poprawności stylistycznej czy interpunkcyjnej pomaga również czytanie tekstu na głos. W ten sposób nie tylko dostrzegasz pewne nieścisłości, ale także je słyszysz.

2. Internetowe korektory tekstu — narzędzia do sprawdzania pisowni online. Wyłapuj różne rodzaje błędów w wielu językach  

Choć zawsze warto samemu przeczytać i skorygować tekst, to przecież każdemu zdarza się pomylić lub przeoczyć coś z powodu zmęczenia. Dlatego przed opublikowaniem czy wysłaniem tekstu do innej osoby warto skorzystać z internetowych korektorów, takich jak np. Language Tool czy iKorektor. To programy, które w znakomitej większości oferują darmowe, automatyczne sprawdzanie pisowni i gramatyki w wielu językach. Najpopularniejsze siedem z nich opisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

Jak wygląda działanie korektorów błędów?

Na stronie z korektorem pisowni znajdziesz specjalne okno, do którego możesz wprowadzić treść do sprawdzenia. Następnie kliknij przycisk Sprawdź / Popraw (lub jakieś podobne polecenie).

image 2 e1695388914290
Narzędzie do korekty tekstu online na przykładzie korektora ze strony Ortograf.pl

Pomyłki zostaną oznaczone kolorem, podkreśleniem lub wypisane obok Twojego tekstu. Aplikacja pozwala na wyszukanie błędów gramatycznych, wstawia przecinki zgodnie z zasadami (a przynajmniej je proponuje) oraz pozwala na wyłapanie błędów ortograficznych i typograficznych. Ponadto program sugeruje poprawną wersję zapisu danego słowa. W niektórych tego typu narzędziach znajdziesz również podpowiedź, dlaczego podkreślone frazy uważane są za błędy pisowni. Dzięki temu nie tylko sprawdzisz tekst, ale także zapamiętasz, jak następnym razem napisać dane słowo lub gdzie postawić przecinek. Takie rozwiązanie pozwoli Ci bowiem przeanalizować znalezione błędy.

image 1 e1695388861861 edited

Co więcej, niewątpliwą zaletą jest szybkość tego rodzaju programów — sprawdzenie tekstu trwa zazwyczaj do kilku sekund. Należy tylko pamiętać, że wprowadzone teksty muszą zmieścić się w limicie znaków, więc w przypadku dłuższych artykułów należy podzielić je na kilka części lub skorzystać z opcji wgrania całego pliku w formie załącznika.

Korzystając z podobnych narzędzi, pamiętaj jednak, że wszystkie znalezione błędy i propozycje poprawek należy traktować jedynie jako sugestię. Choć z pewnością takie programy bywają pomocne, w niektórych momentach nie do końca biorą pod uwagę kluczowy w tekście kontekst. Czasami nie są w stanie zaproponować poprawnej pisowni w sposób jednoznaczny, pozostawiając użytkownikowi kilka różnych opcji wyboru tego, jak dany błąd poprawić. Niekiedy korygują poprawne aspekty, natomiast zdarza się, że nie znajdują wszystkich błędów. Warto więc pamiętać, że korzystamy z takiej witryny na własne ryzyko. Niemniej jednak, jeśli pamiętamy o rozsądnym i krytycznym spojrzeniu na zaproponowane poprawki, takie szybkie sprawdzenie pisowni z pewnością zaowocuje wyższą jakością naszych tekstów.

3. Profesjonalna korekta — zaufaj ekspertowi, który sprawdzi podany tekst pod względem poprawności ortograficznej, gramatycznej i interpunkcyjnej

O ile korektory online całkiem dobrze radzą sobie ze sprawdzaniem tekstu pod kątem ortograficznych i interpunkcyjnych potknięć, o tyle w kwestii niektórych zagadnień związanych z gramatyką lepiej jest czasem zaufać ekspertom. Sprawdzanie gramatyki wymaga niekiedy bardzo dobrego lingwistycznego wyczucia, zwłaszcza w przypadku redagowania tekstów w języku obcym. Przykładowo, w niektórych sytuacjach stawianie rodzajników w języku hiszpańskim budzi wątpliwości nawet wśród rodzimych użytkowników. Użycie konkretnego rodzajnika lub jego brak może zmienić znaczenie tego, co chcieliśmy przekazać, a czasem już na pierwszy rzut oka zdradzi, że hiszpański nie jest naszym językiem ojczystym.

Bez tytulu 1
Przykład poprawnego użycia rodzajnika w języku hiszpańskim

Internetowe narzędzia zazwyczaj pokazują zaś, że tekst jest nienaganny bez względu na to, jakiego rodzajnika użyjemy przed danym wyrazem lub czy w ogóle to zrobimy. 

Bez tytulu2
Przykład niepoprawnego użycia rodzajnika w języku hiszpańskim (w danym kontekście).
Mimo to błąd nie został podkreślony w korektorze online

Pomoc profesjonalnego redaktora może okazać się świetnym rozwiązaniem także podczas poprawy pisowni w języku ojczystym. Dla znawcy języka polskiego ortografia i interpunkcja nie stanowią tajemnic, ale, co ważniejsze, taka osoba może pomóc Ci przeformułować pewne zdania czy zwrócić uwagę na karkołomne wyrażenia, których lepiej unikać, zwłaszcza jeżeli piszesz tekst w określonym rejestrze językowym lub z myślą o konkretnym odbiorcy.

Podsumowując…

Nieważne, na jaki sposób się zdecydujesz. Jedno jest pewne: korekta błędów to jeden z podstawowych warunków wartościowego tekstu. Z pewnością nie zaszkodzi, jeżeli najważniejsze zasady pisowni będziesz mieć w małym palcu, ale w końcu każdemu czasami zdarza się pomyłka czy literówka. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój tekst będzie przyjemny w odbiorze i wolny od błędów w pisowni, wspieraj się programami, które ułatwią Ci starania o jego poprawność, a także skorzystaj z profesjonalnej korekty i redakcji treści (przykładową ofertę takiej usługi znajdziesz tutaj).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments