Jak skorygować pisownię w kilka sekund? Poznaj 7 najpopularniejszych korektorów tekstu online do sprawdzania ortografii i gramatyki

Jak skorygować pisownię w kilka sekund? Poznaj 7 najpopularniejszych korektorów tekstu online do sprawdzania ortografii i gramatyki

Chcesz, aby Twój tekst był wolny od błędów i zależy Ci na szybkiej poprawie pisowni? Możesz oddelegować sprawdzanie ortografii, interpunkcji oraz gramatyki i skupić się wyłącznie na tworzeniu treści. Poznaj 7 najpopularniejszych korektorów dostępnych online, dzięki którym:

  • w zaledwie kilka sekund wyeliminujesz typowe błędy,
  • dowiesz się, gdzie wstawić przecinek,
  • ustalisz, który fragment tekstu warto poprawić, aby stał się bardziej czytelny.

 Zacznij pisać szybciej, bez poświęcania czasu na własnoręczne korygowanie treści. 

1. LanguageTool – profesjonalny asystent pisania

To jeden z najpopularniejszych programów do automatycznego sprawdzania pisowni i gramatyki oparty na sztucznej inteligencji. Obsługuje ponad 25 języków, w tym polski, angielski, hiszpański i niemiecki. Można z niego korzystać w przeglądarkach bez konieczności rejestracji, a po instalacji rozszerzenia prześwietlać tekst także w dokumentach Google czy w Microsoft Word oraz w serwisach, tj. Gmail, Facebook, LinkedIn i Twitter. 

W wersji darmowej LanguageTool jest w stanie zaproponować poprawną pisownię w tekstach nieprzekraczających 10 tysięcy znaków oraz wykrywać proste błędy interpunkcyjne i stylistyczne. W wariancie płatnym program analizuje szczegółowo znacznie dłuższe treści – do 100 tysięcy znaków. Oferuje także nieograniczoną liczbę przeredagowań, wskazując zbyt długie i skomplikowane zdania. Ponadto dla użytkowników konta premium dostępna jest opcja podkreślania powtórzeń i wyświetlania propozycji synonimów.

sprawdzanie ortografii w LanguageTool
Źródło: languagetool.org

2. Korektor Tekstu – narzędzie do sprawdzania pisowni polskiej ze słownikiem synonimów

To asystent ortografii online, który analizuje nie tylko poprawność pisowni, ale również czytelność tekstu. Koryguje proste błędy ortograficzne oraz te bardziej skomplikowane niedociągnięcia, np. pleonazmy, błędy leksykalne, frazeologiczne. To narzędzie do sprawdzania gramatyki i pisowni wyróżnia się od pozostałych tego typu programów tym, że posiada dodatkowe funkcje, tj.:

  • statystyka tekstu, czyli liczba użytych znaków i słów oraz szacunkowy czas ich odczytania,
  • eksport treści do formatów DOCX, TXT, RTF oraz PDF,
  • słownik synonimów,
  • prywatny skrypt wyrazów,
  • formatowanie tekstu.

Korektor błędów jest dostępny dla każdego w wersji podstawowej. Konto premium jest uzupełnione o dodatkowe reguły językowe, dzięki czemu algorytm wychwytuje więcej nieprawidłowości. W płatnym wariancie jest też możliwość sprawdzenia większej liczby znaków za jednym razem. Ponadto specjaliści z zespołu korektortekstu.pl oferują mailowe wsparcie dla osób, które mają wątpliwości związane z pisownią.

sprawdzanie ortografii w Korektorze Tekstu
Źródło: www.korektortekstu.pl

3. Ortograf.pl – korektor online do wykrywania różnego rodzaju błędów

Proste i darmowe sprawdzanie pisowni online oferuje serwis Ortograf.pl. Wystarczy wybrać odpowiedni język, wprowadzić treść do sprawdzenia w wyznaczone pole, a algorytm przeanalizuje podany tekst i zaznaczy błędy w pisowni. Program weryfikuje też interpunkcję, typografię, składnię czy szyk wyrazów. Dokonuje korekty błędów w 29 językach.

Serwis informuje użytkowników, że znalezione błędy i propozycje poprawek należy traktować jako sugestie. To internetowe narzędzie na pewno przyspieszy Twoją pracę nad tekstem, ale zawsze warto przeanalizować znalezione błędy. 

Na stronie ortograf.pl znajdziesz także zasady pisowni, dyktanda, synonimy oraz alfabetyczny katalog słów i wyrażeń.

Sprawdzanie ortografii w programie Ortograf.pl
Źródło: Ortograf.pl

4. Polszczyzna – korekta tekstu pod kątem błędów językowych

To kolejne całkowicie darmowe narządzie, które oferuje sprawdzanie gramatyki online. Poprawia błędy ortograficzne i interpunkcyjne, a także stylistyczne. Wyszukuje w tekście literówki i wstawia polskie znaki diakrytyczne. Służy do szybkiego sprawdzenia pisowni wyłącznie w języku polskim. Na stronie polszczyzna.pl oprócz korektora pisowni znajdziesz przydatne wskazówki, ciekawostki, quizy, synonimy oraz słownik języka polskiego zawierający definicje i etymologie słów.

sprawdzanie ortografii
Źródło: polszczyzna.pl

5. Corrector App – aplikacja, która pomaga tworzyć bezbłędne teksty

To darmowy program wyposażony w moduł sprawdzania pisowni i gramatyki, który rozpoznaje błędy w 28 różnych językach, a po całościowej analizie tekstu proponuje słowa brzmiące lepiej. Aplikacja pozwala tworzyć czytelne teksty w języku polskim czy angielskim, podkreślając fragmenty, które wymagają poprawy. Wskazuje na błędy gramatyczne i pomaga ułożyć słowa w takiej kolejności, aby poprawić płynność zdań. Sprawdzanie tekstu trwa kilka sekund. Błędy interpunkcyjne podświetlane są na żółto, a pozostałe na czerwone.  Ponadto program wykrywa duplikowane treści. Corrector App idealnie sprawdzi się w pracy tłumacza, copywritera, redaktora czy pisarza i dla każdego, kto potrzebuje korekty języka angielskiego czy innego dostępnego języka.

Sprawdzanie Ortografii CorectorAPP
Źródło: Corrector App

6. Interpunkcja.pl – korektor do sprawdzania interpunkcji

Serwis do weryfikowania interpunkcji online powstał, jak sama nazwa wskazuje, do sprawdzania przecinków, ale nie tylko. Po wprowadzeniu tekstu do edytora i kliknięciu przycisku „Sprawdź tekst” kolorem zostaną wyróżnione także błędy ortograficzne, gramatyczne lub stylistyczne. Zdarza się, że algorytm się myli i nie znajduje wszystkich błędów, dlatego warto uważnie przeanalizować podświetlone fragmenty. Korzystanie z serwisu jest całkowicie bezpłatne. Na stronie oprócz korektora interpunkcji znajdziesz też zakładki z zasadami interpunkcyjnymi, poradnikiem językowym oraz dyktandami. 

Sprawdzanie Ortografii Interpunkcja
Źródło: Interpunkcja.pl

7. Euro Alphabet – prosta aplikacja do korekty językowej 

To program do sprawdzania błędów ortograficznych, gramatycznych, typograficznych dostępny w 26 językach. Koryguje pisownię m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim czy chińskim. Aplikacja analizuje tekst i po wyszukaniu błędów pisowni sugeruje ich poprawę. Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach po kliknięciu wyróżnionego przez algorytm fragmentu tekstu wyświetla się lista możliwych opcji dla danego słowa lub zwrotu. Na stronie euroalphabet.eu znajduje się także darmowy tłumacz internetowy.

Sprawdzanie Ortografii EuroAlphabet
Źródło: euroalphabet.eu

Jak sprawdzić pisownię online? Podsumowanie

Programy do korekty tekstu dzielą się na mniej i bardziej skuteczne. Nie wszystkie wyłapują 100% błędów. Niektóre nie najlepiej radzą sobie ze sprawdzaniem stylu i gramatyki. Jednak ze wsparciem tego typu narzędzi korekta zajmuje mniej czasu i z pewnością nie umknie Ci żadna literówka. Ułatw sobie pracę związaną z edycją treści i wybierz idealną opcję dla siebie. Który z przedstawionych programów jest Twoim zdaniem najbardziej funkcjonalny? 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej korekty lub redakcji swoich treści, skorzystaj z usług naszych redaktorów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments