Jak redaktor online pomoże Ci ulepszyć Twój tekst?

Jak redaktor online pomoże Ci ulepszyć Twój tekst?

Zajmujesz się na poważnie pisaniem i otrzymujesz w ostatnim czasie mnóstwo zleceń? Chcesz uniknąć niepotrzebnych błędów i działać sprawnie bez żadnych opóźnień? Usługi redaktora online mogą być świetną ofertą dla Ciebie.

Kim jest redaktor online? 

Najprościej rzecz ujmując, jest osobą, która redaguje teksty, czyli je sprawdza i poprawia. Tekst po napisaniu przez autora trafia w pierwszej kolejności właśnie do redaktora. Specjalista ten wskazuje autorom fragmenty wymagające poprawy. Działając w formie online, nawiązuje współpracę ze zgłaszającymi się do niego freelancerami, którzy publikują m.in. teksty na strony internetowe, artykuły na blogi, a nawet treści do kursów internetowych. Niektórzy specjaliści oferują także redakcję różnego rodzaju prac zaliczeniowych, dyplomowych (licencjackich, magisterskich, doktorskich) i publikacji naukowych. Jest też duża grupa fachowców, którzy wspierają pisarzy, zarówno selfpublisherów, jak i tych decydujących się na obsługę wydawnictwa.

redaktorka

Kto zostaje redaktorem?

Czy każdy dobry redaktor powinien skończyć studia humanistyczne? Nie, nie jest to reguła, chociaż wykształcenie w tym kierunku to na pewno porządne zaplecze do pracy. Z drugiej strony osoba, która ma po prostu predyspozycje do tego zawodu i skończony dobry kurs, też może zostać skutecznym ekspertem. Liczy się oczytanie, znajomość języka i zmieniających się na bieżąco zasad poprawnościowych, słownictwa oraz zwyczajów językowych. Profesjonalny redaktor powinien być też dokładny, sumienny, dobrze zorganizowany, terminowy i przede wszystkim komunikatywny.

Redaktor jako pierwszy czyta dany materiał. Wchodzi więc jednocześnie w rolę czytelnika i specjalisty od poprawności językowej. Zwraca uwagę na strukturę tekstu, jego logikę, styl, rytm, błędy językowe różnego rodzaju, a także ortografię i interpunkcję. Wskazuje autorowi widoczne niedociągnięcia, ale nie narzuca swojego stylu. 

Niektórzy specjaliści mogą być ukierunkowani na jakąś konkretną tematykę (np. marketing, medycyna, kulinaria, sport) i sprawdzać treści także na poziomie merytorycznym. Nigdy nie biorą jednak odpowiedzialności za to, co napisze autor. Dużym plusem jest, jeśli portfolio redaktora, z którym współpracujesz, wpisuje się w Twoją dziedzinę, jednak większość fachowców nie ogranicza się do jednego zakresu tematycznego. Zasady dotyczące poprawności i spójności są zawsze takie same, a prawdziwy profesjonalizm polega na umiejętności pracy z każdym tekstem i dostosowania swojego warsztatu do danej sytuacji. Inaczej bowiem redaguje się rozprawę doktorską, a inaczej content na bloga czy social media. Jedne teksty wymagają puryzmu językowego, inne- elastyczności i gotowości na ustępstwa.

You Got This

Gdzie możesz znaleźć redaktora online?

  • Poprzez polecenia – duże grono piszących korzysta z usług redakcyjnych. Zapytaj znajomych z branży, czy mają za sobą jakąś super współpracę. Warto poznać opinię klientów na temat danego specjalisty;
  • W mediach społecznościowych – LinkedIn, Facebook, Instagram;
  • Poprzez portale dla freelancerów, np. serwis Useme;
  • Przy pomocy wyszukiwarki – po wygooglowaniu bez problemu znajdziesz firmy z ofertą usług w zakresie redakcji i korekty.

Merytoryczny tekst to nie wszystko. Dlaczego warto korzystać z usług redaktora?

To, że jako autor wkładasz w swoje teksty maksimum zaangażowania, nie oznacza, że będziesz jednocześnie ich dobrym redaktorem i korektorem. Nawet redaktorzy, którzy są także twórcami treści, zlecają redakcję komuś innemu. Dlaczego? Bo spędzając mnóstwo czasu nad własnym tekstem i czytając go setki razy, na pewno nie ocenisz go obiektywnie.

Przed oddaniem do sprawdzenia przygotowanych treści, możesz skorzystać także z internetowych korektorów tekstu. Zastanawiasz się, czy tego typu narzędzia mogą zastąpić prawdziwego specjalistę? Przeczytaj: Jak sprawdzić, gdzie postawić przecinek, czyli 3 sposoby na korektę tekstu. Profesjonalne sprawdzanie pisowni, korektor tekstu online, a może własna wiedza o gramatyce, interpunkcji i ortograficznych haczykach?

Masz wrażenie, że jeśli redaktor będzie ingerował w Twój materiał, to straci on na autentyczności? Nic bardziej mylnego. Za to bądź pewny, że dopracowany content zatrzyma czytelnika na dłużej. Poza tym ludzie bywają bardzo krytyczni (poczytaj nieraz komentarze w mediach społecznościowych) i niektórzy potrafią przyczepić się nawet do drobnych błędów typu literówki wynikające z omsknięcia się palca na klawiaturze, a co dopiero do jakichś większych potknięć językowych.

Uważasz, że potrafisz pisać na dobrym poziomie i nie potrzebujesz profesjonalnej pomocy, a tym bardziej nie są Ci potrzebne jakieś wytyczne czy nadzór redaktora? Weź pod uwagę, że błędy popełnia każdy. Serio, nie warto, żeby uwaga odbiorców była skierowana na niepotrzebne niedociągnięcia, a nie na cenny przekaz Twoich treści. I tak jako autor ostatecznie sam zdecydujesz, jak ma wyglądać Twój tekst. Poza tym zlecając sprawdzenie stworzonych materiałów komuś innemu, skrócisz swój czas pracy i unikniesz powtarzania tych samych błędów w przyszłości.

ołówek i notatnik

Korektor a redaktor

Korektor jako ostatni widzi treści przed publikacją. Specjalista ten poprawia wszystkie niezauważone wcześniej niedoskonałości w tekście. Najczęściej są to błędy interpunkcyjne, ortograficzne i błędy składu (np. „bękarty” i „sieroty”). Sprawdza też, czy w odpowiednich miejscach jest krój prosty i kursywa, a także czy nagłówki są wyróżnione w ten sam sposób. Korektor powinien poprawić każde widoczne niedociągnięcie. Działa jednak bezpośrednio po dokładnej pracy redaktora i nie musi już raczej ponownie analizować poprawności językowej czy np. rytmiczności danego tekstu.

Podsumowanie

Jeżeli zajmujesz się tworzeniem materiałów tekstowych, czy też pisaniem prac na zamówienie i chcesz to robić na wysokim poziomie, powinieneś skorzystać z usług redaktora. Możesz śmiało decydować się na taką pomoc bez obaw, że poprawki pozbawią tekst charakteru i autentyczności. Profesjonalna redakcja pomoże Ci w rozwoju warsztatu pisarskiego i szybszej realizacji zlecenia. Redaktor nie tylko współpracuje z copywriterami, content writerami czy dziennikarzami. Wnikliwe przeczytanie tekstu i jego sprawdzenie pod kątem językowo-stylistycznym może być także świetną pomocą w pisaniu prac naukowych. Dzięki wsparciu redaktora oddasz bezbłędnie przygotowaną pracę w wyznaczonym terminie.

Szukasz wsparcia redaktorskiego? Sprawdź naszą propozycję audytu językowego i korekty tekstu i napisz do nas 🙂

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments