Jak w 3 lata nauczyć się języka angielskiego do poziomu C2 w mowie i piśmie? Baza wskazówek i narzędzi do nauki angielskiego (i innych języków obcych)

Jak w 3 lata nauczyć się języka angielskiego do poziomu C2 w mowie i piśmie? Baza wskazówek i narzędzi do nauki angielskiego (i innych języków obcych)

Czy marzysz o tym, aby mówić i pisać w języku angielskim jak native speaker? Wyobraź sobie, że potrafisz nawiązać konwersację z nieznajomą osobą w dowolnym miejscu na Ziemi. Pomyśl o egzotycznych podróżach, które odbywałbyś na własną rękę bez kosztownych biur podróży ani obciachowych książeczek z rozmówkami. Zastanów się, jak znajomość języka angielskiego przełożyłaby się na rozwój Twojej kariery i wzrost wynagrodzenia. A może chciałbyś zamieszkać i założyć rodzinę za granicą? Daj się ponieść wyobraźni i stwórz w myślach obraz, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś znał język obcy jak poliglota. Poznaj garść praktycznych sposobów, które pomogą Ci nauczyć się angielskiego za grosze.

Spis treści:

5 zabójczych błędów, które hamują Twój rozwój i zniechęcają do nauki

1. Poszukiwanie złotego środka i magicznych pigułek

Czy kiedykolwiek natknąłeś się na artykuł poradnikowy lub kurs online zatytułowany „Jak szybko nauczyć się języka angielskiego”. Podczas przygody z językiem angielskim warto, abyś poznał najważniejsze zasady szybkiej nauki. Jednocześnie przygotuj się na około 1-3 lata systematycznej pracy. Zamiast wyznaczać sobie nierealne cele, czerp radość z każdego małego kroku, który zrobiłeś podczas codziennej przygody z językiem Szekspira.

2. Zbyt mało kontaktu z żywym językiem

Brakuje Ci okazji do codziennych rozmów po angielsku? Stwórz je sobie sam. Pamiętaj, aby każdą nabytą umiejętność lub porcję wiedzy natychmiast zastosować w praktyce. Poznałeś nowy idiom lub konstrukcję gramatyczną? Przy następnej pogawędce nie zapomnij, aby użyć ich w swojej wypowiedzi.

3. Brak systematyki i konsekwencji w nauce

Ogranicza Cię natłok obowiązków, aby swobodnie rozwijać nowe kompetencje? Korepetycje raz w tygodniu to stanowczo za mało, aby nauczyć się języka. Nie musisz jednak spędzać długich godzin każdego dnia, aby robić postępy. Na początek wystarczy 15 minut codziennej nauki. Metoda małych kroków to doskonały sposób, abyś z czasem wyrobił sobie nawyk i nie zniechęcił się ilością nowych zadań.

4. Jednostajny sposób nauki angielskiego

Czy Twoja nauka angielskiego polega na wykonywaniu podobnych aktywności? Wkuwasz same słówka bez prowadzenia konwersacji? A może uczestniczysz wyłącznie w korepetycjach i stronisz od samodzielnej pracy? Rozwój nowej zdolności to zbiór różnorodnych doświadczeń. Zadbaj o każdą umiejętność niezbędną do swobodnego posługiwania się językiem, a więc mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie. Przygotuj sobie ćwiczenia, które pomogą Ci poprawić biegłość w każdej z nich.

5. Brak korepetycji z doświadczonym tutorem

Myślisz, że poradzisz sobie podczas samodzielnej nauki? Przerażają Cię koszty korepetycji na polskim rynku? Indywidualne zajęcia z wykwalifikowanym nauczycielem są niezbędne, abyś mógł biegle posługiwać się językiem angielskim. Już niedługo podam Ci kilka praktycznych sposobów, jak znaleźć korepetycje za mniej niż 50 zł za godzinę i weryfikować tutorów. Teraz poznaj najważniejsze zasady skutecznej nauki, które pomogą Ci w planowaniu codziennej praktyki.

7 zasad, które przyspieszą Twoją naukę języka obcego o lata świetlne

1. Zaplanuj proces nauki

Zaplanuj proces swojej nauki w 6 prostych punktach:

  1. Rozpocznij od zdefiniowania długoterminowego celu – określonego w czasie i mierzalnego, który będzie stanowił dla Ciebie wyzwanie. Podziel go na mniejsze cele.
  2. Sprawdź, co powinieneś potrafić na poszczególnych poziomach języka angielskiego. Stwórz dokument w Wordzie, a następnie wypisz wszystkie te zagadnienia (np. czasy gramatyczne, tryby warunkowe, pisanie maili biznesowych, negocjacje), które musisz wykuć na blachę, aby osiągnąć swój cel.
  3. Wypunktuj obszary tematyczne (np. zakupy spożywcze, wizyta u fryzjera, zapytanie o drogę, rezerwacja pokoju), w których chciałbyś biegle się porozumiewać.
  4. Przemyśl, ile minut dziennie będziesz uczyć się angielskiego. Zacznij od 15 minut każdego dnia, a w miarę rozwoju regularnie zwiększaj poprzeczkę i poziom trudności.
  5. Przygotuj sobie materiały ćwiczeniowe, pomoce dydaktyczne i aplikacje do nauki, które ją przyspieszą. Znajdź sobie nauczyciela albo zapisz się do szkoły językowej.
  6. Aby wyrobić nawyk codziennej nauki, zainstaluj aplikację Śledzenie Nawyków Loop. Wykorzystasz ją zarówno do nauki języka, jak i innych Twoich rutyn.
Loop Habit Tracker (Трекер привычек) - 4PDA

2. Przeznacz na naukę odpowiednią ilość czasu

Zamiast sprawdzać, jak szybko można nauczyć się angielskiego, skup się na tym, jak dużo możesz zapamiętać, poświęcając konkretną ilość czasu każdego dnia. Wyznacz sobie tempo nauki dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji. Najlepsze rezultaty osiągniesz, poświęcając na angielski 1 godzinę każdego dnia. Realizując taki plan, osiągnięcie poziomu C2 powinno zająć Ci od 1 roku do 3 lat nauki.

3. Korzystaj z materiałów poziomowanych

Niech Twojej codziennej nauce towarzyszą pomoce, np. podręczniki, książki, czasopisma i nagrania, które zostały specjalnie wyprofilowane pod Twój poziom znajomości języka angielskiego. Upewnij się także, czy nauczyciel, którego wybrałeś, oferuje zajęcia na Twoim poziomie — co odnosi się szczególnie do stopni advanced i proficient.

4. Praktykuj różnorodne metody nauki

Nie ograniczaj się do pojedynczych metod. Każdego dnia wykonuj inne ćwiczenia lub aktywności. Ustal, co będziesz robił w poszczególne dni tygodnia. Zobacz przykładowy harmonogram nauki:

  • poniedziałek: korepetycje z native speakerem
  • wtorek: posłuchać podcastu lub audiobooka
  • środa: obejrzeć odcinek serialu lub talk-show
  • czwartek: przeczytać rozdział książki
  • piątek: napisać maila, artykuł lub esej
  • sobota: konwersacja z partnerem do rozmów
  • niedziela: gramatyka i zadania utrwalające

5. Nadaj kontekst codziennej nauce

Kiedy prowadzisz konwersację ze swoim tutorem lub partnerem, przerabiasz konkretne zagadnienie językowe lub uczysz się nowych zwrotów, wybierz temat przewodni. Jednego dnia weź na warsztat angielski w podróży, następnego dnia pogawędkę o hobby, a kolejnym razem przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej itd. Zastosuj się do tej prostej wskazówki i katapultuj swój progres!

6. Mierz swoje postępy

Regularnie rób testy online, które sprawdzą Twoje postępy w nauce. Pytaj się swoich nauczycieli, jak oceniają Twój poziom znajomości angielskiego. Korzystaj z nowych umiejętności w praktyce — udzielaj się w mediach społecznościowych, rozmawiaj z innymi, bierz udział w webinarach, wybierz się na zagraniczne wakacje. Testuj swój angielski i sprawdzaj skuteczność Twojej nauki.

7. Znajdź wąskie gardło

Zamień się w detektywa i odkryj, z czym masz największy problem w nauce nowego języka. Sprawdź, które techniki i metody uczenia mają najlepszy wpływ na Twój rozwój, a które nie przynoszą większych rezultatów. Poproś swojego nauczyciela o regularną informację zwrotną na temat Twoich słabych i mocnych stron.

Jak znaleźć korepetytora, który nauczy Cię mówić jak native speaker?

Gdzie szukać korepetytorów, którzy pobierają do 50 zł za godzinę? Sprawdź 4 poniższe platformy.

Preply to faworyt pośród platform edukacyjnych. Otwiera dostęp do kilku tysięcy korepetytorów z każdego zakątka świata. Możesz dołączyć zarówno do zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Platforma posiada przyjazną politykę rezerwacji zajęć i zwrotów. Udostępnia autorskie materiały do ćwiczenia słuchu, gramatyki, wymowy i słownictwa.

image 4

Engoo w porównaniu do poprzednika to nieco mniejszy wybór tutorów. Portal posiada jednak bogate zasoby autorskich materiałów do nauki, które są dostępne za darmo. Wśród nich znajdziesz sekcję Daily News, tematy do konwersacji po angielsku oraz pomoce do egzaminów certyfikacyjnych.

image

Italki jest internetową platformą, która udostępnia zajęcia online z korepetytorami z całego świata. Wyróżniają ją wysokie wymagania stawiane nauczycielom. Jak samemu będziesz miał okazję zauważyć, ich profile są dokładnie uzupełnione, a prezentacje oryginalne i wysokiej jakości. Dzięki temu dokonasz jeszcze lepszego wyboru!

image 7

LiveXP to kolejna propozycja na liście najlepszych platform z korepetycjami. Cechuje ją bardzo staranna selekcja przyjmowanych tutorów. Portal stosuje jednolitą politykę cenową — za zajęcia z wybranymi osobami zapłacisz dokładnie tyle samo. Ceny są jednak wyższe w stosunku do serwisów wymienionych powyżej.

image 1

Jak wybierać nauczycieli języka angielskiego krok po kroku?

  1. Zarejestruj się na portalach (np. Preply, Engoo, Italki, LiveXP), na których znajdziesz korepetytorów z całego świata.
  2. W wyszukiwarce ustaw parametry, na podstawie których serwis przefiltruje dedykowanych nauczycieli (np. przedział cenowy lekcji, kraj pochodzenia tutora, specjalizację, język ojczysty).
  3. Dodaj do listy życzeń około 30-50 korepetytorów, którzy najbardziej zainteresowali Cię swoją prezentacją. Wybierz dydaktyków z wielu części świata, aby poznać różnice kulturowe i przyzwyczaić się do odmiennych akcentów.
  4. Zarezerwuj lekcję próbną z każdym tutorem, którego dodałeś do Twojej listy życzeń.
  5. Po odbyciu zajęć próbnych zdecyduj, z którymi nauczycielami chciałbyś kontynuować naukę, a następnie wykup pakiet lekcji. Najlepsze rezultaty osiągniesz, rezerwując 3 zajęcia w tygodniu z jednym lub kilkoma korepetytorami.
  6. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim, rezerwuj zajęcia z osobami, które znają zarówno angielski, jak i polski. Kiedy tylko zaczniesz prowadzić proste konwersacje, zdecyduj się na lekcje z native speakerami.

Jak wygląda lekcja próbna z profesjonalnym korepetytorem?

  • Korepetycje próbne rozpoczynają się od powitania i dyskusji na temat Twoich celów i aspiracji związanych z nauką angielskiego. Tutor jest ciekawy, co motywuje Cię do nauki i proponuje Ci program zajęć dopasowany do Twoich potrzeb.
  • Zajęcia na próbę są prowadzone tak jak regularna lekcja — nauczyciel w praktyce pokazuje, jak wyglądają jego zajęcia. Uważam, że korepetytor, który przez pół godziny opowiada o swoich metodach nauczania, nie jest dobrym dydaktykiem.

Jak wyglądają regularne lekcje z profesjonalnym korepetytorem?

  • Zajęcia rozpoczynają się punktualnie o umówionej godzinie i kończą po upływie całego planowanego czasu. Najlepsi tutorzy dołączają na zajęcia już kilka minut przed czasem.
  • Korepetytor ma sprawną kamerkę i mikrofon, korzysta z dobrego połączenia internetowego, a lekcje prowadzi na platformie, która zapewnia nieprzerwaną transmisję przez cały planowany czas zajęć. Zaufaj mi, przerywane połączenie i tzw. pokaz slajdów to jedno wielkie utrapienie.
  • Nauczyciel posiada wysokiej jakości materiały szkoleniowe, które dostosowane są do Twojego poziomu znajomości angielskiego. Tutor chętnie dzieli się nimi z Tobą.
  • Korepetytor prowadzi lekcje tematyczne — to on wybiera wątek przewodni omawiany na zajęciach albo proponuje Ci zestaw tematów do wyboru.
  • Tutor udziela Ci porad, jak budować sentencje i jakimi zwrotami posługiwać się, abyś mówił i pisał jak rodzimy użytkownik języka angielskiego. Potrzebujesz osoby, która nauczy Cię praktycznego języka angielskiego, a nie zasypie teorią, której możesz samodzielnie nauczyć się w domu.
  • Nauczyciel zwraca uwagę na bieżąco albo pod koniec zajęć zbiorczo podsumowuje błędy, które popełniłeś podczas konwersacji. Nie ignoruje Twoich błędów — gramatycznych, związanych ze słownictwem i wymową.
  • Nauczyciel jest komunikatywny, cierpliwy i przyjaźnie nastawiony. Jest ciekawy Twojej osoby, zadaje Ci niebanalne pytania i chętnie prowadzi z Tobą konwersacje. Nigdy nie irytuje się ani nie narzeka na Ciebie, a Ty nie boisz się zadawać mu pytań.
  • Korepetytor pomaga Ci poprawić każdą z umiejętności. Na Twoje życzenie przerabia konkretne zagadnienia i zadaje Ci angażujące prace domowe.

9 praktycznych metod, dzięki którym pokochasz naukę angielskiego

Poznaj metody, które posłużą Ci zarówno gdy sam będziesz uczył się języka angielskiego, jak i na zajęciach z Twoim korepetytorem.

1. Nauka słówek, kolokacji i idiomów

Nauka słownictwa w języku obcym jest pierwszym krokiem, aby z czasem zyskać w nim biegłość. Pamiętaj, aby podczas nauki słówek rozróżniać poszczególne części mowy, tj. zaimki, rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, przyimki, przedimki, spójniki, liczebniki i wykrzykniki. Zrób to, aby uporządkować wiedzę i lepiej ją zapamiętać!

Tłumaczenie codziennych czynności

Poznawaj nowe słówka podczas codziennych obowiązków i aktywności. Naklej kolorowe karteczki na przedmioty w Twoim domu z ich angielskim tłumaczeniem. Doklejaj kolejne ze zwrotami opisującymi czynności, jakie wykonujesz przy użyciu rzeczy. Otwórz słownik w telefonie i na bieżąco tłumacz aktywności, w których bierzesz udział danego dnia, np. zakupy przez Internet, trening na siłowni, spotkania ze znajomymi, przeglądanie mediów społecznościowych itp.

1000 najczęściej używanych słówek

Czy wiedziałeś, że język angielski liczy około 250 tys. słów? To prawie dwukrotnie więcej niż język polski. Aby jednak zrozumieć najprostsze konwersacje, wystarczy Ci zaledwie 1000 słówek. Szybkie opanowanie tych najczęściej używanych angielskich słów pozwoli Ci na udział w lekcjach z native speakerami.

Kolokacje i czasowniki złożone

Rozszerz swoją naukę o tzw. kolokacje i czasowniki złożone, a więc zwroty i wyrażenia składające się z co najmniej dwóch wyrazów. Poznanie najważniejszych kolokacji jest niezbędne, abyś rozumiał kontekst danej wypowiedzi i z czasem osiągnął poziom zaawansowany. Jest to sposób znacznie bardziej efektywny niż nauka samych słówek. Poznawaj kolokacje tematycznie, wpisując w Google np. „kitchen phrasal verbs” albo „gym phrasal verbs”.

Komunikacja przy pomocy idiomów

Jeżeli chcesz się nauczyć języka angielskiego i władać nim jak pierwszym językiem, zacznij poznawać idiomy. W angielskim znajdziesz ich wielokrotnie więcej niż w języku polskim. Przygotuj sobie idiomy na każdą okazję. Dzięki temu Twój przekaz nabierze charakteru, a Ty staniesz się jeszcze bardziej komunikatywny w oczach innych ludzi. Ponownie pomoże Ci w tym wyszukiwarka Google i frazy, takie jak „gym idioms”, „fruit idioms”, „colour idioms”, itp.

Najlepsze aplikacje do weryfikacji słownictwa

W Internecie znaleźć możesz mnóstwo aplikacji i słowników, które pomocą Ci nauczyć się słówek. Wybrałem dla Ciebie najlepsze z nich. Dzięki nim zweryfikujesz znaczenie zarówno samych słów, jak i kolokacji oraz idiomów.

Cambridge Dictionary to najbardziej wiarygodny pośród słowników i thesaurusów. Oprócz samego tłumaczenia wyświetla definicję słowa i przykłady zdań. Udostępnia odsłuchanie wymowy słowa i przyporządkowuje je do konkretnego poziomu znajomości języka, np. A1, B2.

Pronunciation on Cambridge Dictionary

Diki to wiarygodny, przyjazny w obsłudze i intuicyjny słownik online. Towarzyszy mi każdego dnia nauki. Oprócz tłumaczenia poszczególnych zwrotów generuje także przykłady zdań z ich użyciem oraz sugestie podobnych wyrażeń. 

image 3

Reverso Context to słownik dostępny w wersji mobilnej i na PC, dzięki któremu dowiesz się, w jakim kontekście używać poszczególnych słówek i zwrotów. Jest w pełni darmowy, co skutkuje jednak wielością nachalnych reklam i plików cookies.

image 6

Fiszkoteka to doskonała aplikacja mobilna dla wzrokowców — zawiera zestawy słówek z tłumaczeniem i obrazkami (tzw. fiszki), które błyskawicznie zapadną Ci w pamięć. Dostępna jest za darmo w ograniczonej wersji. Możesz wykupić zarówno poszczególne pakiety słówek, jak i subskrybować jej pełną zawartość.

Fiszkoszału ciąg dalszy – Fiszkoteka

2. Trening poprawnej wymowy

Umiejętnością, która powinna iść w parze z Twoim poziomem znajomości angielskiego i liczbą poznanych słów, jest poprawna wymowa, a także akcentowanie. Dotyczą one zarówno pojedynczych zwrotów, jak i całych zdań. Słowniki i aplikacje, które poznałeś wyżej, udostępniają wersję audio. Odsłuchuj wymowę i powtarzaj ją na głos. Zainstaluj także rozszerzenie Pronounce, dzięki któremu uwolnisz swój potencjał i będziesz władał językiem angielskim jak native.

Pronounce Logo

3. Nauka i stosowanie gramatyki

Samodzielna nauka reguł gramatycznych może przyprawić o ból głowy. Na początku będziesz miał problem z ich zapamiętaniem i implementacją w codziennych konwersacjach. Pomogą Ci w tym trzy darmowe platformy edukacyjne, które zawierają ogromną ilość interaktywnych ćwiczeń, praktycznych przykładów oraz unikatowych materiałów audio i wideo z zadaniami.

Talk English to baza ponad 1000 darmowych nagrań. Znajdziesz tam materiały, które pomogą Ci w konstruowaniu wypowiedzi po angielsku i ich wymowie. Poznasz praktyczne wzorce, które wyniosą swoje konwersacje na wyższy poziom.

TalkEnglish Logo

Test-English udostępnia interaktywne zadania egzaminacyjne, dzięki którym podszkolisz mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Przetestujesz swoje umiejętności i przygotujesz się do najważniejszych egzaminów certyfikacyjnych.

image 2

British Council oferuje wysokiej jakości pomoce dydaktyczne do nauki słownictwa, gramatyki, mówienia i rozumienia ze słuchu. Znajdziesz tam społeczność, która organizuje tematyczne wydarzenia i webinary na Facebooku i YouTube.

image 10

4. Czytanie po angielsku

Zdolność swobodnego czytania i rozumienia napisów po angielsku pozwoli Ci korzystać z obcojęzycznych treści. Dzięki temu zrobisz lepszy research do swojego projektu albo obejrzysz film niedostępny w języku polskim. W samodzielnej nauce czytania po angielsku pomoże Ci kilka sprawdzonych metod.

  1. Czytaj książki, artykuły, komiksy i newsy przystosowane do Twojego poziomu biegłości.
  2. Posługuj się instrukcjami obsługi i przepisami kulinarnymi po angielsku.
  3. Skorzystaj z darmowych platform edukacyjnych i materiałów do czytania.

News in Levels to darmowa aplikacja, w której znajdziesz krótkie artykuły do czytania na różnych poziomach trudności. Każdy z nich zawiera wersję audio i wideo oraz sekcję zadań. Na stronie dostępne są zakładki z filmami wideo oraz książką i audiobookiem „Robinson Crusoe”. Podobny portal z rozszerzonymi zestawami zadań znajdziesz pod nazwą Breaking News English.

News in Levels - Crazy About Startups

5. Rozumienie ze słuchu

Umiejętność rozumienia ze słuchu jest jedną z największych przeszkód na drodze do swobodnej komunikacji w obcym języku. Wynika to z odmienności akcentów i intonacji, szybkości mówienia czy też osobistych przyzwyczajeń danej osoby. Sprawdź dwa praktyczne sposoby treningu słuchania!

1. Słuchaj podcastów i audiobooków. Wybierz takie, które będą dedykowane nauce języka i dostosowane do Twojego poziomu biegłości językowej.

2. Przerabiaj ćwiczenia na rozumienie ze słuchu. Znajdziesz je w podręcznikach z załączonymi płytami CD i DVD, na internetowych platformach edukacyjnych i kanałach YouTube. 

Randall’s ESL Cyber Listening Lab to platforma przeznaczona wyłącznie do nauki słuchania po angielsku. Wszystkie materiały dostępne są za darmo bez konieczności zakładania konta. Znajdziesz tam m.in. wywiady, historie z życia wzięte i audycje.

image 8

6. Nauka z filmów, gier komputerowych i seriali w języku angielskim

Pewien chłopak z Zanzibaru o imieniu Deo nauczył się języka polskiego w stopniu komunikatywnym po 40-krotnym obejrzeniu filmu „Dzień Świra”. Wszystko zaczęło się od pracy przy budowie hotelu na wyspie. Tam poznał kilku Polaków i zafascynowany ich pięknym językiem zapragnął się go nauczyć. Ty też tak możesz, ale nie oznacza to, że musisz oglądać w nieskończoność film „Kevin sam w domu”.

Oglądanie filmów anglojęzycznych (tzw. Metoda Skandynawska) to najszybszy sposób, aby przyswoić sobie wiedzę z języka obcego. Pośród innych metod szybkiej nauki angielskiego w domu ta jest najskuteczniejsza. Dzięki niej opanujesz język mówiony, którym posługują się rodzimi użytkownicy angielskiego.

Zacznij oglądać filmy, seriale, wiadomości, programy talk-show i zagraniczne kanały YouTube bez polskiego lektora. Zamiast tego wybierz napisy — najpierw po polsku, z czasem po angielsku, a gdy już poczujesz się pewnie, wyłącz je w ogóle i korzystaj z samej ścieżki dźwiękowej. Dzięki materiałom wideo szybko i skutecznie będziesz zapamiętywać zarówno wyrażenia i zwroty, jak i całe konstrukcje gramatyczne. Dowiesz się, jak budować zdania po angielsku. Jeżeli jesteś komputerowym geekiem, przełącz programy i gry komputerowe na wersję angielską.

Naucz się gramatyki z fragmentów filmów w języku angielskim. Jeśli zależy Ci na przerobieniu konkretnego zagadnienia, wyszukaj go na YouTube lub w wyszukiwarce (np. „present perfect in tv series”, „conditionals in tv series”, „phrasal verbs in tv series”).

Netflix to serwis, który oferuje dostęp do nieograniczonej liczby filmów i seriali w różnych wersjach językowych. Wystarczy 20 zł miesięcznie, abyś oglądał ulubione produkcje po angielsku bez limitu. Nauka w domu jeszcze nigdy nie była tak przyjemna!

image 5

TED Talks to uznana marka konferencji naukowych. Na stronie znajdziesz kilka tysięcy wartościowych filmów edukacyjnych i wystąpień ekspertów z dziedziny biznesu, nauki i edukacji.

TED (konferencja) – Wikipedia, wolna encyklopedia

7. Sposoby na naukę pisania

Poznaj 6 bezstresowych metod treningu pisania po angielsku. Naucz się pisać jak osoba, która włada językiem Szekspira od urodzenia.

  1. Załóż własnego bloga albo prowadź pamiętnik.
  2. Pisz komentarze w mediach społecznościowych i udzielaj się na forach.
  3. Rób notatki w języku angielskim.
  4. Odszukaj podręczniki do nauki pisania po angielsku.
  5. Trenuj pisanie pod okiem korepetytora. 
  6. Znajdź partnera do wymiany korespondencji.

Zainstaluj i korzystaj z darmowego rozszerzenia LanguageTool. To wielojęzyczne narzędzie pomaga poprawić pisownię, gramatykę i styl zastosowany w tekście. Nauczysz się pisać bez zaglądania do słownika i podręczników.

LanguageTool - Wikipedia

8. Kontakt z żywym językiem

Odkryj 6 sposobów na błyskawiczną naukę każdego języka obcego. Rozmawiaj po angielsku, z kim chcesz i szybko naucz się angielskiego za darmo.

  1. Skorzystaj z grup wymiany językowej na Facebooku lub internetowych aplikacji i znajdź partnera do rozmów. Poszukaj osób, które chcą władać Twoim językiem ojczystym i będą chętni na wymianę barterową. Połączcie siły i wymieniajcie się wiedzą, jak płynnie mówić po angielsku.
  2. Do czasu aż znajdziesz partnera do rozmów, ćwicz konwersacje samodzielnie. Bogaty wybór tematów i pytań znajdziesz na stronie TESL Journal. Każdego dnia samodzielnie wybierz kilka z nich i odpowiedz na nie. Nagrywaj głos na dyktafon w telefonie. Prześlij nagrania nauczycielowi, aby odsłuchał je i przekazał Ci cenną informację zwrotną. 
  3. Zapisuj się na darmowe webinary. Bierz w nich aktywny udział: zadawaj pytania i zabieraj głos.
  4. Wybierz się na zajęcia ogólnouniwersyteckie po angielsku jako wolny słuchacz.
  5. Bierz udział w warsztatach (np. odszukaj klub Toastmasters, w którym mówi się po angielsku).
  6. Rozważ wyjazd na studia za granicę lub Erasmusa, znajdź wolontariat lub pracę w innym kraju.
  7. Przełam się i zagadaj po angielsku nieznajomą osobę na ulicy. Zapytaj ją o drogę lub poradę albo spróbuj nawiązać znajomość.

Speaking24 jest darmową platformą, dzięki której porozmawiasz z wybranymi osobami po angielsku przez Skype. Strona nie wymaga rejestracji i jest dostępna dla każdego, kto szuka egzotycznego partnera do wspólnej nauki. Wybierz osobę, która posługuje się językiem na Twoim poziomie i umawiaj się na regularne pogawędki. Zbieraj praktyczne doświadczenie, dzięki któremu zaczniesz swobodnie mówić po angielsku.

Obraz ikony

Tandem to miejsce wymiany językowej. Poznasz tu wspaniałych ludzi z całego świata, którzy tak samo jak Ty pragną rozwijać biegłość w językach obcych. Aplikacja udostępnia wymianę korespondencji, wysyłanie notatek głosowych i połączenia wideo. Doskonałe miejsce do nawiązania egzotycznych znajomości i wspólnej nauki angielskiego. 

image 11

Worldpackers to społeczność gospodarzy z różnych zakątków świata, którzy oferują bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w zamian za kilka godzin pracy dziennie. Portal jest w 100% darmowy i nie zawiera żadnych limitów. Zarejestruj się, stwórz wiarygodny profil i podróżuj po świecie za grosze!

image 9

9. Nauka języka obcego z ChatGPT

ChatGPT i Google Bard to sztuczna inteligencja, dzięki której za darmo nauczysz się słownictwa, gramatyki, pisania i czytania w dowolnym języku. Obejrzyj „6 Ways to Use ChatGPT as a Free English Tutor”, aby dowiedzieć się, jak efektywnie używać tych narzędzi.

10 kanałów YouTube o nauce angielskiego, które dadzą Ci kopa do rozwoju

1. English with Lucy

Ten kanał to kopalnia praktycznych porad na zaawansowanym poziomie. W każdą środę pojawia się nowy, pieczołowicie edytowany materiał z dołączonym darmowym dokumentem PDF. W opisach filmów znajdziesz mnóstwo zniżek i kodów promocyjnych.

👉 English with Lucy 👈

2. JForrest English

Jennifer Forrest to ekspert komunikacji i certyfikowana nauczycielka angielskiego, która prezentuje autorskie metody nauki języka z najnowszych newsów i artykułów. Przygotowuje także bogate zestawienia słownictwa, kolokacji oraz idiomów przydatnych w praktyce.

👉 JForrest English 👈

3. English Like A Native

Jak sama nazwa wskazuje, autorka kanału skupia się na treningu języka angielskiego od strony praktycznej. W swoich materiałach wideo przekazuje wiedzę w pigułce, która dotyczy różnych zagadnień nauki języka. Dzięki niej opanujesz każdą z umiejętności językowych.

👉 English Like A Native 👈

4. Speak English with Vanessa

W każdy piątek masz okazję do poprawy swoich konwersacji po angielsku. Speak English with Vanessa kanał, na którym regularnie pojawiają się lekcje rozmowy w codziennych sytuacjach np. przy rodzinnym stole, na stacji paliw albo w sklepie spożywczym.

👉 Speak English with Vanessa 👈

5. Interactive English

Nie znajdziesz lepszego miejsca do poszerzania Twojego zasobu słownictwa. Interactive English to kanał skupiony na nauce zaawansowanych kolokacji, idiomów i słówek, które przydadzą Ci się na co dzień. Każda lekcja ma swój temat i kontekst, co ułatwia przyswajanie wiedzy.

👉 Interactive English 👈

6. Learn English With TV Series

Kanał jest skarbnicą wiedzy dla fanów nauki z ulubionych filmów. Dwa razy w tygodniu pojawiają się tam nowe odcinki znanych seriali, programy talk-show, przemówienia naukowe i utwory muzyczne z dokładnym omówieniem występujących tam zagadnień.  

👉 Learn English With TV Series 👈

7. mmmEnglish

Autorka kanału Emma przygotowuje tematyczne materiały do nauki angielskiego. Każda lekcja to zestaw słownictwa, reguł gramatycznych i wskazówek do konwersacji w konkretnym obszarze (np. prowadzenie rozmów przez telefon, opowiadanie historii, small talk). 

👉 mmmEnglish 👈

8. Go Natural English

Tematyczne lekcje, zestawienia słownictwa, wskazówki poprawnej wymowy, porady efektywnej nauki języka i wiele innych czeka na Ciebie na kanale Go Natural English. Cotygodniowe filmy wideo podpowiedzą Ci, jak posługiwać się angielskim w codziennych sytuacjach.

👉 Go Natural English 👈

9. Learn English with Papa Teach Me

To następny w kolejce wysokiej jakości kanał do nauki języka angielskiego. Znajdziesz tam obfite porcje praktycznej wiedzy, przygotowane w formie zabawnych i oryginalnych materiałów wideo. To kolejny sposób na naukę języka obcego poprzez zabawę.

👉 Learn English with Papa Teach Me 👈

10. Pola Accent Maker

Zestawienie najlepszych kanałów do nauki angielskiego zamyka Pola Accent Maker prowadzony przez polską trenerkę mówienia. Materiały skupione są wyłącznie na nauce poprawnej wymowy po angielsku. Dzięki temu stanowią doskonałe uzupełnienie Twojej wiedzy.

👉 Pola Accent Maker 👈

Jak widzisz, poznawanie nowego języka wcale nie musi wiązać się z chodzeniem na kosztowne kursy językowe czy wypełnianiem drętwych podręczników. Korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań i przekonaj się, że nauka języka angielskiego może być uzależniająca. Ta wiedza pozwoli Ci podróżować na własnych zasadach, poznawać ludzi z całego świata i oglądać filmy w oryginale. Wreszcie przestaniesz marnować pieniądze na przestarzałe metody nauczania. Dzięki tym poradom poznasz angielski od podstaw i zaczniesz posługiwać się nim w praktyce jak native speaker.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments