Zakładam, że skoro pytasz, angielski nie jest Twoim ojczystym językiem. Jednak żeby wyczerpująco odpowiedzieć na Twoje pytanie, muszę zadać własne. Dlaczego w ogóle chcesz pisać w tym języku?
Być może:
Jeśli tak, czytaj dalej! Bo z tego artykułu dowiesz się:
Ok, rozumiem.
Wszyscy wiemy, że „Content jest królem!”. A pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Zgadza się?
Niestety, nawet jeśli posługujesz się językiem ojczystym, stworzyć niezły artykuł zgodnie z najlepszymi zasadami sztuki to spore wyzwanie. Napisać podobny tekst po angielsku? Będzie nieco trudniej.
W przypadku artykułu jest jak w każdym innym: zanim w ogóle przystąpisz do pisania, musisz zrobić solidny research!
To prawda, sieć stanowi nieocenione źródło wiedzy. Szybko sprawdzisz, jak powinna wyglądać budowa artykułu, co warto zawrzeć w tytule i wprowadzeniu, a co w głównej części wpisu i jakich nie popełniać błędów.
Pamiętaj, aby wyraźnie podzielić artykuł na:
Trochę więcej trudności może Ci sprawić określenie, jaką formę powinien mieć pisany artykuł. Czy ma to być wpis blogowy, artykuł sponsorowany, sprawozdanie, felieton, a może reportaż? Tu wszystko zależy od wytycznych, tematu i grupy odbiorców, do której piszesz.
Zastanów się, czy na pewno masz czas, wiedzę i możliwości, aby samodzielnie podjąć to wyzwanie.
Nic dziwnego, że Cię to kusi. Poprosić o pomoc sztuczną inteligencję i mieć problem z głowy! Brzmi wspaniale, prawda? A jaka to oszczędność czasu!
Na rynku jest sporo generatorów tekstów opartych o technologię AI, np. Rythr, Jasper.ai, Copy.ai, Contadu. Najsłynniejszy jest obecnie ChatGPT. Dlaczego? Bo świetnie działa i – jak na razie – każdy ma do niego darmowy dostęp.
W dużym skrócie: jest to chatbot oparty o modele językowe sztucznej inteligencji, które nieustannie się uczą. Narzędzie korzysta z dostępnych w sieci danych i przetwarza je tak, aby udzielić jak najlepszych odpowiedzi na Twoje pytanie. W efekcie ChatGPT wygeneruje dla Ciebie zgrabny tekst na niemal każdy zadany temat.
A co jest najlepsze? Może to zrobić we wszystkich językach, które aktualnie znajdują się w sieci.
Moim zdaniem? W poziomie skomplikowania Twojego tematu.
Czy ChatGPT generuje teksty, które brzmią wiarygodnie? Tak. I to jak! Ale tylko do pewnego momentu.
Co to znaczy?
I najważniejsze: nigdy nie kopiuj wygenerowanego tekstu, zanim go nie przeczytasz! Myśl o tym, jak o poruszaniu się w ruchu ulicznym, gdzie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.
Jeśli:
to warto:
Uwierz mi, to nigdy nie jest: „tylko”.
Tłumaczenie jest sztuką. A sam fakt, że ktoś jest native speakerem, nie znaczy, że tę sztukę zna.
Musisz zadbać, aby Twój artykuł przetłumaczyła osoba z odpowiednimi kompetencjami. Najlepiej taka, która sama też zajmuje się pisaniem tekstów. Dlaczego to takie ważne?
Niżej dzielę się autentycznymi tłumaczeniami. Dostałam je od native speakera, który świetnie znał oba języki, ale sam nigdy nie zajmował się pisaniem.
Tekst wysłany do tłumaczenia: | Tekst oddany przez native speakera: |
Brafitting stosowany. Część I: Stanik idealny, czyli jaki? | Bra fitting in use. Part I: Perfect bra, or what? |
W dobrze dobranym staniku: – Obwód (pas) dość ścisłe przylega do ciała i podtrzymuje ciężar piersi | In a well-chosen bra:- Circumference (waist), quite strictly adheres to the body and supports the weight of the breasts |
Moda to dla nas pasja. | Fashion is our passion. |
Jak widać, sama znajomość języka na poziomie rodzimego użytkownika może nie wystarczyć.
Osoby, która zna oba kody językowe (polski i angielski), a także sztukę tłumaczenia i transkreacji.
Profesjonalny tłumacz lub tłumaczka nie tylko przełoży Twój tekst na język obcy, ale – jeśli zajdzie taka potrzeba – podda go transkreacji, czyli tłumaczeniu kreatywnemu. Pomyśl o tym jak o adaptacji oryginału na język docelowy. Proces ten nie koncentruje się na czystym przekładzie, lecz na oddaniu emocji, intencji i kontekstu tłumaczonego materiału.
Uczysz się, a przed Tobą ważny egzamin? Musisz pokazać, że posiadasz kompetencje językowe związane z:
Jeśli czeka Cię matura rozszerzona z języka angielskiego, będziesz musiał napisać / musiała napisać dłuższą i złożoną wypowiedź pisemną. To może być rozprawka, recenzja lub list. Na szczęście są to dość powszechne formy pisemne, które często przerabia się w szkole. W razie wątpliwości w sieci znajdziesz dużo przykładowych tekstów, którymi warto się w tym przypadku zainspirować.
Może się jednak zdarzyć, że dostaniesz polecenie napisania artykułu publicystycznego. To zadanie może być nieco trudniejsze.
Jest to specyficzna forma wypowiedzi, w której liczy się nie tylko ciekawy temat artykułu. Tak naprawdę ważna jest każda jego część:
Celem artykułu jest zachęcić czytelnika do zagłębienia się w tekst, a całość powinna być zgodna z wymogami gatunku.
Brzmi jak rozprawka? Spokojnie! W treści artykułu możesz połączyć różne formy pisemnych wypowiedzi!
Zastanów się, jaki ton wybierzesz, żeby zachęcić swojego czytelnika. Formalny czy swobodny? Pamiętaj, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi! Wszystko zależy od grupy docelowej, do której piszesz.
Pomyśl, czy Twój artykuł ma zawierać elementy opisu ludzi lub miejsc. A może postawisz na dynamiczny język akcji? Niezależnie od wyboru, lepiej unikaj strony biernej!
Najważniejsze to zapamiętać, że taki tekst z założenia ma być subiektywny. Piszesz, aby wyrazić swoją opinię na dany temat, zaprezentować własny punkt widzenia lub stanowisko. Z tyłu głowy musisz mieć jednak świadomość, że Twój tekst ma być przede wszystkim interesujący. Zastanów się, czego ma dotyczyć artykuł. Jakie kwestie chcesz omawiać w swojej wypowiedzi. Określ, co zawrzesz w głównej części artykułu, a co umieścisz w podsumowaniu. No i oczywiście pamiętaj o limicie słów!
Najlepiej wyobraź sobie, że wcale nie piszesz zadania na egzaminie maturalnym. Jesteś dziennikarką lub dziennikarzem. Piszesz artykuł do gazety lub poczytnego czasopisma. Jak przyciągniesz uwagę swoich czytelników? Jak poprowadzisz rozwinięcie i zakończenie artykułu, aby to zainteresowanie utrzymać?
Oczywiście nie dajmy się zwariować! To nie jest matura z języka polskiego. Lekkie pióro i znajomość gatunku są oczywiście ważne. Ale pamiętaj, że napisanie artykułu po angielsku na maturze ma sprawdzić przede wszystkim Twoją znajomość języka obcego.
W swoim artykule zadbaj więc o:
Poprawnie napisany artykuł zapewni Ci odpowiednią liczbę punktów na maturze, a co za tym idzie – pełen sukces!
Zawodowo zajmujesz się copywritingiem i żadna wypowiedź pisemna nie ma przed Tobą tajemnic?
Świetnie! Możemy przybić sobie piątkę. Być może trafiło Ci się zlecenie na napisanie artykułu w języku angielskim. Niestety, w codziennej pracy rzadko piszesz w tym języku. Masz obawy, czy podołasz zadaniu? Czy na pewno znasz odpowiednie słownictwo? Skąd masz czerpać przydatne zwroty?
Oczywiście, że warto! Trzeba też uczciwie przedstawić sprawę. Nie masz dużego doświadczenia z pisaniem w obcym języku? Wspomnij o tym osobie, która zleciła Ci tekst. Zaproponuj korzystniejszą stawkę lub zaprezentuj angielskie teksty, które już masz w swoim portfolio. Inne rozwiązanie? Napisz świetny tekst po polsku, a potem oddaj go do tłumaczenia specjaliście.
Udało Ci się pozyskać zlecenie? Do dzieła!
Na początek możesz się zainspirować innymi artykułami o podobnej tematyce. Zazwyczaj jest tak, że ktoś zajął się już podobnym tematem. Uważaj tylko, żeby inspiracja nie poszła o krok za daleko. Algorytmy Googla są bezlitosne dla nieoryginalnych treści!
Dobrym pomysłem jest śledzenie tematycznych grup dyskusyjnych i forów internetowych. Zasoby te stanowią dobre źródło naturalnego (faktycznie używanego) języka i realnie używanych zwrotów.
Co więcej, dzięki Internetowi skorzystasz z przydatnych narzędzi, które ułatwią Ci pisanie po angielsku. Warto zwrócić szczególną uwagę na:
Masz już gotowy materiał? Daj go do przeczytania komuś, kto dobrze zna angielski, i poproś o feedback.
Powodzenia!
Dalej zastanawiasz się, jak napisać artykuł zgodnie z określonymi wymogami? Skontaktuj się z nami! Pomożemy!
Słowo daję.