Technika Pomodoro, czyli jak timer ustawiony na 25 minut pomoże Ci efektywnie zarządzać pracą i poprawi Twoją koncentrację

Technika Pomodoro, czyli jak timer ustawiony na 25 minut pomoże Ci efektywnie zarządzać pracą i poprawi Twoją koncentrację


Znasz to uczucie, gdy jeszcze przed rozpoczęciem nauki lub pracy myślisz tylko o tym, jak dużo masz do zrobienia? Już sama wizja spędzenia kilku godzin na obowiązkach kusi, żeby raz na jakiś czas zobaczyć, co słychać na Instagramie, mailu albo po prostu w innym pomieszczeniu.

Na pomoc w takich sytuacjach przychodzi prosta metoda, która dzieli czas pracy na krótkie interwały. Następujące po sobie momenty pracy i przerw sprawiają, że możesz maksymalnie skoncentrować się na obowiązkach. W rezultacie działasz szybciej i efektywniej. Brzmi obiecująco, prawda?


Czym jest technika Pomodoro? Czy to tylko czasomierz?


Pomodoro to metoda zarządzania czasem pracy, która zwiększa produktywność i koncentrację. Jej nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. W latach 80. wynalazł ją Włoch Francesco Cirillo, a dziś posiada ogromną liczbę fanów na całym świecie.

Technika Pomodoro polega na pracy w blokach po 25 minut, po których następuje krótka przerwa. Odpoczynek powinien trwać ok. 5 min. Po czterech takich sesjach rozpoczyna się dłuższa przerwa, oznaczająca koniec Pomodoro. Dzięki tak zaplanowanym interwałom jesteś w stanie wytrzymać dłuższy czas w skupieniu.



Dlaczego metoda Pomodoro działa?

  • Zasady metody Pomodoro są banalnie proste. Bez wątpienia sobie z nimi poradzisz, niezależnie od tego, czy masz 15, czy 50 lat.
  • Nie myślisz o kilku godzinach pracy, tylko o 25 minutach. To sprawia, że łatwiej się zmobilizować do wykonywania obowiązków. Przecież to TYLKO 25 min. 🙂
  • Nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi. Choć nazwa techniki pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, to wcale go nie potrzebujesz. Do jej wprowadzenia wystarczą jedynie chęci, kartka oraz urządzenie, które odmierza czas, np. telefon.
  • 25-minutowe Pomodoro pomaga utrzymać koncentrację przez cały okres pracy. To przecież mniej niż pół godziny. Bez problemu wytrzymasz tyle bez żadnej przerwy.
  • Tworzysz listę rzeczy do zrobienia. Ten aspekt ma kilka plusów:
    1. O niczym nie zapomnisz;
    2. Znacznie przyspieszysz swoją pracę. Nie musisz zastanawiać się na każdym kroku, czym teraz się zająć. Po prostu patrzysz na kolejne pozycje z listy i zaczynasz je realizować;
    3. Wykreślanie wykonanych elementów daje satysfakcję. Twój mózg odczuwa gratyfikację za wykonaną pracę, dzięki czemu Twoja motywacja rośnie.
  • Rezygnujesz z rozpraszaczy, a to nie tylko bardzo ułatwia pracę, ale również ją przyspiesza. Chyba każdy zna to uczucie, gdy próbuje zrobić coś ważnego i nagle przychodzi powiadomienie o kolejnym mailu lub wiadomości od znajomego. Przyznaj się, Ty też czasem ulegasz. Dzięki Pomodoro to się zmieni.
Projekt bez nazwy

Stosowanie techniki Pomodoro krok po kroku

  1. Stwórz listę zadań do wykonania
    Niby proste polecenie, ale jak to zrobić dobrze? 
    – Zapisz wszystkie podpunkty, zaczynając od najważniejszego. Pilne obowiązki powinny się znaleźć na samym szczycie listy.
    – Jeśli wiesz, że jakieś zagadnienie zajmie Ci dużo więcej czasu niż 25 minut, spróbuj rozbić je na mniejsze elementy. Pogrupuj je tak, żeby zmieścić się w wyznaczonym czasie.
    – Jeżeli widzisz na swojej liście kilka pozycji, które zajmą zdecydowanie mniej czasu niż jedno Pomodoro, postaraj się połączyć je w jeden blok. Dzięki temu unikniesz zastanawiania się, co zrobić z pozostałym czasem, a praca będzie przebiegać płynnie.
  2. Usuń z zasięgu wzroku wszystkie rozpraszacze
    Jeżeli do tej pory byłeś przyzwyczajony do natychmiastowego sprawdzania powiadomień, to ten element będzie dla Ciebie najcięższy do wykonania. Pamiętaj jednak, że warto. Między innymi dzięki tej zasadzie technika Pomodoro pomaga efektywniej realizować zadania.
    Postaraj się więc wyeliminować wszystko, co mogłoby Cię rozpraszać. Wyłącz telewizor, wycisz powiadomienia w telefonie. Spróbuj również ustalić z domownikami lub współpracownikami pewne zasady, np. że będziesz odpowiadać na ich wiadomości w czasie przerw.
  3. Ustaw zegarek na 25 minut
    Teraz możesz rozpocząć realizację pierwszej zapisanej przez Ciebie pozycji z listy. W tym czasie skoncentruj się tylko na tym, co masz zrobić.
  4. Po upływie 25 minut oznacz zadanie jako wykonane. W tym momencie zegarek zacznie odliczać 5 minut przerwy. 
    Najlepiej w tym czasie zająć się czymś, co Cię relaksuje. Możesz również zadzwonić, zrobić szybkie rozciąganie czy zaparzyć kawę. Ważne, żeby nie kontynuować pracy ani o niej nie myśleć. To sprawi, że będziesz w stanie utrzymać koncentrację podczas kolejnej sesji Pomodoro.
  5. Czas na następne 25 minut pracy
    To jest moment na zrealizowanie kolejnego podpunktu z Twojej listy.
  6. Po 4 takich blokach Pomodoro należy Ci się dłuższa przerwa. Powinna mieć od 15 do 30 minut
    W trakcie tego odpoczynku masz czas na zrobienie naprawdę wielu rzeczy. Pamiętaj jednak, żeby pół godziny nie zamieniło się w pół dnia. Kontroluj czas. Kiedy usłyszysz dźwięk oznaczający koniec przerwy, powtórz proces Pomodoro aż do ukończenia wszystkich pozycji z Twojej listy.



Jak korzystać z techniki Pomodoro, żeby zwiększyć efektywność?

  • Wykorzystuj zasady Pomodoro, czyli stwórz listę rzeczy do zrobienia na dany dzień oraz postaraj się trzymać wyznaczonych ram czasowych. Choć to bardzo kuszące, spróbuj nie przedłużać przerw. To klucz do tego, żeby ta prosta technika zaczęła działać.
  • Wykreślaj z listy zrealizowane elementy. To da Ci satysfakcję i motywację do dalszej pracy i nauki.
  • Podczas pracy zajmuj się tylko konkretną pozycją z Twojej listy.
  • Jeśli pomimo braku rozpraszaczy nie możesz wystarczająco skupić się na obowiązkach, spróbuj włączyć specjalną składankę muzyczną, np. utwory Mozarta. Naukowcy są zdania, że muzyka barokowa pomaga utrzymać koncentrację podczas pracy i nauki. Możesz sprawdzić tę teorię na sobie lub znaleźć własną listę piosenek, która Ci w tym pomoże.
  • Postaraj się nie patrzeć co chwilę na zegarek. Chęć kontrolowania czasu może być szczególnie silna na początku korzystania z Pomodoro. Pracuj aż do momentu usłyszenia dźwięku zegarka. Stosowanie tej metody ma Ci pomóc, a nie dodatkowo stresować upływającymi sekundami.
  • Celebruj każdą przerwę. Możesz coś zjeść, wyjść na balkon czy pobawić się z psem. Zapomnij na chwilę o obowiązkach. W tym czasie nie rób nic związanego z pracą.



Jak metodę Pomodoro dostosować do swoich potrzeb?

  1. Nie musisz używać Pomodoro za każdym razem, gdy przystępujesz do pracy lub nauki. Jeżeli wiesz, że w danym przypadku ta technika się nie sprawdzi, to po prostu z niej nie korzystaj. Może to mieć miejsce np. w trakcie pracy, która jest bardzo dynamiczna, przez co nie ma możliwości zrobienia przerwy w konkretnym momencie.
  2. Naucz się odpuszczać. Trzymanie się ram czasowych jest bardzo ważne w technice Pomodoro, ale pamiętaj, żeby nie robić tego za wszelką cenę. Jeżeli rozpoczyna się przerwa, ale zabrakło Ci minuty, żeby wykonać zadanie, to nie przerywaj. Najważniejszy jest przecież efekt Twojej pracy. Minutnik się nie obrazi, jeśli poczeka kilka minut dłużej 🙂
  3. Obserwuj i słuchaj siebie. Jeżeli lepiej pracuje Ci się przez 35 minut, to nie zmuszaj się do krótszego czasu tylko po to, żeby dopasować się do kanonu Pomodoro. Jeżeli wolisz przerwy trwające 7 minut, to takie rób. Po prostu nie odbiegaj drastycznie od ram. To ma być pomocna technika w praktyce, a nie tylko w teorii. 
  4. Listę rzeczy do zrobienia możesz sporządzić z samego rana, poprzedniego dnia lub przed samą pracą. Modyfikuj ją i grupuj poszczególne elementy tak, by Ci było wygodnie. Im lepiej rozplanujesz pracę, tym bardziej będzie ona produktywna.
  5. Codzienne korzystanie z metody Pomodoro przy pomocy zegarka w telefonie może okazać się żmudne. Aby jeszcze bardziej uprościć ten proces, spróbuj pobrać jedną z utworzonych w tym celu aplikacji. Niektóre z nich tylko odmierzają czas, ale istnieją również takie, które są kompatybilne z innymi programami do organizacji, jak Asana czy Trello. Wybierz wersję aplikacji, która najbardziej Ci odpowiada. 



Jaką aplikację Pomodoro wybrać?

Wszystko zależy od Ciebie. Tak naprawdę nie musisz instalować żadnej z nich. Jeżeli jednak chcesz usprawnić cały proces Pomodoro, to dobrze dobrana aplikacja lub timer online powinny Ci w tym znacznie pomóc. 

Jeśli lubisz prostotę, wybierz program, który jest standardowym czasomierzem. Informuje on o czasie pracy i przerw bez konieczności ich ręcznego ustawiania. Wystarczy, że klikniesz przycisk, a dzwonek zadzwoni w odpowiednim momencie. Do tego typu aplikacji należą m.in.: 

  • Pomodoro timer
  • Clear Focus: Pomodoro Timer

Typowe minutniki wzbogacone o możliwość tworzenia listy rzeczy do zrobienia to np.:

  • Focus keeper
  • Mechaniczny Pomidor
  • Timork

Bardziej zaawansowane aplikacje to np.:

  • Pomo Done App Ta aplikacja jest kompatybilna z takimi programami, jak Asana, Trello, Todoist, Basecamp, Wunderlist, Evernote, Slack oraz Jira. Jeżeli więc na co dzień z nich korzystasz, Pomo Done App z pewnością ułatwi Ci pracę.
  • Forest: Focus for Productivity
    Jeśli lubisz gry i motywatory, to ta aplikacja powinna Ci się spodobać. Za wykonaną pracę otrzymujesz punkty i sadzisz las. Wraz z upływem sesji Pomodoro na ekranie telefonu rośnie drzewko, a w przypadku przerwania 25-minutowego bloku, roślina usycha. Ten program ma jeszcze jedną ciekawą funkcję. Jeżeli nie lubisz pracować w ciszy, to jednym kliknięciem możesz włączyć odgłosy lasu deszczowego.


Do pomocy w technice Pomodoro możesz również wybrać czasomierz otwierany w przeglądarce internetowej. W każdym z nich da się zmienić długość trwania sesji oraz przerw. Jest to o tyle wygodne, że możesz otworzyć link na komputerze, a telefon zostawić w innym miejscu. To z pewnością pomoże Ci po niego nie sięgać. Do bardziej znanych pomocy online należą:


A Ty co myślisz o Pomodoro?

Uważasz, że Pomodoro to dobra technika? A może jakaś inna metoda skradła Twoje serce? Daj znać w komentarzu, czy udało Ci się dostosować Pomodoro do swoich potrzeb.

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na problemy z zarządzaniem czasem pracy, zobacz 13 skutecznych sposobów na pokonanie prokrastynacji.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments