Personal branding, czyli o świadomym tworzeniu autentycznej i silnej marki osobistej

Personal branding, czyli o świadomym tworzeniu autentycznej i silnej marki osobistej

„Chcesz, żeby ktoś Ci to zrobił porządnie, to idź do Kowalskiego. On Ci jeszcze doradzi i w rozsądnych pieniądzach zrobi.”

Kowalski dba o swój wizerunek. Przez swoje działanie uzyskał opinię dobrego, rzetelnego fachowca, którego warto polecić znajomym.

Bądź jak Kowalski. Zadbaj o swoją markę osobistą.

Ok, ale przecież Ty prowadzisz biznes on-line. To zupełnie coś innego! Nic bardziej mylnego. Sens jest ten sam, tylko środki inne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak świadomie kreować swój image w cyfrowym świecie.

Co mówią o Tobie, gdy wychodzisz z pokoju, czyli definicja personal brandingu

Personal branding brzmi bardzo nowocześnie. A tak naprawdę marka osobista istnieje od zawsze. I na dodatek ma ją każdy. Niezależnie, czy tego chcesz, czy nie, ludzie postrzegają Cię w określony sposób. Przez Twoje działania i wypowiedzi każdy, kto miał z Tobą styczność, wyrobił sobie na Twój temat jakieś zdanie.

To oczywiste? To teraz nadszedł czas, aby wykorzystać tę wiedzę świadomie. I to właśnie jest personal branding – świadome i konsekwentne promowanie własnego wizerunku w oczach innych. To taki osobisty marketing.

Czy to oznacza, że od dziś masz baczyć na każde słowo i udawać kogoś, kim nie jesteś? Nic bardziej mylnego. Nikt nie jest w stanie udawać kogoś innego przez dłuższy czas. Autentyczny personal branding polega na uwypukleniu takich Twoich cech i umiejętności, dzięki którym będziesz postrzegany jako ekspert w danej branży.

O moim wizerunku, czyli kim jestem, że się mądrzę?

W sieci na temat personal brandingu jest tysiące artykułów. Pewnie zastanawiasz się, czy warto poświęcić czas na zapoznanie się akurat z moim tekstem. Czy jestem wysokiej klasy specjalistką od tworzenia wizerunku? Ile wybitnych postaci już wypromowałam? Jeszcze lepiej! Sama zaczynam kreowanie mojej marki w sieci. Potrzebowałam do tego dogłębnego researchu, więc przeczytałam szereg artykułów polskich i zagranicznych. Z nich wybrałam najważniejsze zagadnienia i przedstawiam je Tobie. Krótko i treściwie. Oczywiście w ramach promocji mojego eksperckiego oblicza :).

Biznes is biznes, czyli ile kosztuje Twój nowy brand?

Na (nie)szczęście na budowanie marki osobistej nie musisz wydawać pieniędzy. Jednak, wiadomo, nie ma nic zupełnie za darmo. Tu walutą są poświęcony czas i zaangażowanie. Tworzenie marki od podstaw wymaga sporo wysiłku i konsekwencji, a na dodatek cierpliwości, bo na jakiekolwiek efekty trzeba trochę poczekać.

Kto i dlaczego powinien zadbać o budowanie marki?

Wiele przedsiębiorstw wydaje krocie na kreowanie wizerunku i utrwalenie go w głowach konsumentów. Ikea. Nike. Volvo. Za każdą z tych nazw w naszych głowach od razu pojawia się szereg przymiotników, z którymi utożsamiamy daną markę.

Ikea – wygodnie i nowocześnie, bo przecież Ty tu urządzisz;

Nike – po prostu zrób to – rusz się z energią i entuzjazmem;

Volvo – dojedziesz bezpiecznie.

A przecież słusznie powiadają, że nazwę firmy i logo łatwiej zmienić niż twarz i nazwisko. Dlatego każdy rozsądny właściciel jednoosobowej działalności powinien zadbać o dobre postrzeganie swojej marki i jej wyróżnik na tle konkurencji. Nikt nie chce przecież korzystać z usług nieterminowego partacza. Jako konsumenci często wolimy zapłacić więcej, ale z gwarancją, że wszystko będzie zrobione dobrze. Chcemy, aby nasz problem został rozwiązany przez wiarygodnego eksperta. 

Dlatego potraktuj ten temat poważnie i już dziś zacznij budowanie personal brandingu, jeżeli:

  • prowadzisz własną firmę i musisz samodzielnie pozyskiwać klientów;
  • pracujesz na etacie, ale planujesz przejść na własny rachunek;
  • masz swoje hobby i lubisz dzielić się wiedzą. Być może wkrótce założysz swoją firmę, a pasja przekształci się w Twoje główne źródło utrzymania;
  • jesteś przedstawicielem wolnego zawodu i swoje dochody uzależniasz od Twojej rozpoznawalności w mediach społecznościowych.

Dzięki zbudowaniu marki możesz osiągnąć korzyści:

  • materialne: więcej osób będzie chciało korzystać z Twoich usług, zapewnisz sobie dostęp do lepszych zleceń i będziesz mieć większe pole manewru przy negocjowaniu cen;
  • społeczno-duchowe: wzrośnie Twój prestiż i samozadowolenie, dołączysz do elitarnego grona ekspertów w danej dziedzinie, z którego zdaniem liczą się inni. 

Myślisz, że warto? To lecimy dalej. 

Jak budować autentyczną i silną markę osobistą w praktyce?

„Pierwszy (wcale nie taki oczywisty) krok do zbudowania swojego autorytetu to bycie świetnym w tym, co robisz. Następnie ludzie muszą się dowiedzieć, że jesteś świetny. A później trzeba im przypominać, że istniejesz.” – Toby Goodman

Powyższy cytat stanowi kwintesencję tworzenia silnej marki osobistej w praktyce.

Choć personal branding jest dla każdego, to prawdziwy sukces odniosą tylko osoby, które lubią swoją pracę. Takie, które mogą opowiadać o niej godzinami i faktycznie znają się na rzeczy. Więc jeżeli traktujesz swoją pracę jak zło konieczne, to nie czytaj dalej. Lepiej zastanów się nad zmianą fachu.

* zostań ekspertem

Jak głosi stare porzekadło, nie zaczyna się budowy domu od dymu z komina. Jeżeli więc jesteś na początku drogi, skup się na nauce i zdobywaniu umiejętności. Bądź chodzącą encyklopedią i stale podnoś swoje kwalifikacje. Bierz udział w konferencjach branżowych. Czytaj i słuchaj ludzi, którzy już odnieśli sukces. Pomyśl, w czym będziesz się specjalizować i co Cię wyróżnia na tle konkurencji. Bądźmy szczerzy, tysiące osób posiada podobne do Twoich umiejętności. I nie od dziś istnieje powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. We współczesnym marketingu liczy się wyjątkowość danej oferty.

Gdy już zdobędziesz dużą wiedzę i będziesz pewien swoich umiejętności, obmyśl i zapisz strategię marketingową. W tym dokumencie powinny znaleźć się następujące punkty:

  1. Cel, do którego będziesz dążyć (najlepiej, żeby był konkretny i mierzalny, np. za 3 lata moje przychody wzrosną o 25%, za 2 lata 1000 osób będzie czytelnikami mojego newslettera itp.);
  2. Analiza stanu obecnego (określ konkretnie, na czym stoisz, dzięki temu łatwiej będzie Ci napisać pozostałe punkty strategii);
  3. Twoje słabe i mocne strony (w ich sprecyzowaniu może Ci pomóc np. analiza SWOT czy rozmowy ze znajomymi, rodziną i współpracownikami);
  4. Harmonogram działań na najbliższe miesiące i lata;
  5. Opis Twojej grupy docelowej (kim są Twoi odbiorcy, gdzie przebywają, co ich interesuje, jakiego języka używają itp.).

* pokaż się ludziom

Jesteś już świetny w tym, co robisz. Czas, aby poznało Cię szersze grono. Zadbaj o rozpoznawalność oraz reputację Twojej marki. Dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga oraz własnej strony, która będzie wizytówką Twojej firmy. W rozpowszechnieniu zamieszczonych tam materiałów pomogą Ci media społecznościowe, m.in. Linkedin, Facebook, Instagram, YouTube czy Tik-Tok. Nie musisz mieć wszystkiego! Zwłaszcza na początku. Pomyśl, gdzie możesz znaleźć swoich odbiorców i tam też zamieszczaj linki do swoich stron.

Publikuj treściwe artykuły, diagnozuj problemy i dawaj rozwiązanie. Najskuteczniej działa personal branding oparty na rzetelnym contencie skierowanym do grupy docelowej. Komentuj publikacje innych osób i odpowiadaj na pojawiające się pod artykułami pytania. Dasz znać, że w ogóle istniejesz i masz coś do powiedzenia w danej dziedzinie.

Przy budowaniu wizerunku początkowo możesz mieć problem z uzyskaniem satysfakcjonującego zasięgu. Dlatego jako dobry strateg pomyśl czasem o artykułach sponsorowanych i gościnnych (na zewnętrznych serwisach) oraz płatnych kampaniach. Pozwoli Ci to osiągnąć lepszą zauważalność w sieci. Niech to jednak pozostanie działaniem sporadycznym i uzupełniającym.

Gdy myślimy o danej osobie, oprócz samych kompetencji mamy w głowie również jej wygląd. Stwórz swój spójny wizerunek. Pomyśl nad:

  • kolorami, których będziesz używać, 
  • logiem,
  • czcionkami,
  • rodzajem grafik czy typem zdjęć załączanymi do Twoich materiałów,
  • tonem, w jakim najlepiej kontaktować się z Twoimi odbiorcami (tzw. brand voice).

Dzięki temu będziesz bardziej rozpoznawalny.

Szczegóły ze swojego życia prywatnego możesz spokojnie zachować dla siebie. Jednak jeżeli masz na to ochotę, możesz do swoich publikacji wplatać pojedyncze prywatne anegdoty czy dygresje. Dzięki temu staniesz się bardziej ludzki i łatwiej będzie się z Tobą zidentyfikować.

W tych wszystkich działaniach postaw na autentyczność. Masz swoje ulubione powiedzenia? Jesteś wybuchowy albo bardzo ekspresyjny? I bardzo dobrze. Nie ukrywaj tego. Najgorsza jest nijakość.

* daj się zapamiętać

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Jeżeli znikniesz na dłuższy czas z pola widzenia, ludzie zwyczajnie o Tobie zapomną. Ich oczy przysłonią kolejne osoby, które będą aktualnie kreowały swój wizerunek.

W miarę regularnie przypominaj Twojej grupie odbiorców, że istniejesz. Na dłuższą metę przyda się planner publikacji i narzędzia do jednoczesnego publikowania treści w kilku mediach (np. Postfity czy PostPlanner). Pamiętaj również o recyklingu treści, czyli nadawaniu istniejącym już publikacjom drugiego życia, np. poprzez ich ulepszenie czy dostosowanie do obecnych realiów.

Podsumowując, osobista marka polega na budowaniu Twojego oblicza jako eksperta w konkretnej dziedzinie. Osiągnięcie tego prestiżowego miana sprawi, że ludzie będą Ci ufali. To z kolei umożliwi Ci dostęp do lepszych zleceń, zapewni szybszy rozwój Twojej firmy i pozwoli odnieść sukces. Jednak budowanie własnej marki można nazwać ciężką pracą, której plony zostaną zebrane z pewnym opóźnieniem.

Jeżeli Cię to przeraża, pomyśl, czy może warto skorzystać z pomocy w planowaniu i realizowaniu działań biznesowych. Adres e-mail do nas to agencja@copywriter.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments