W ostatnich kilku tygodniach największe platformy e-learningowe, czyli gracze tacy jak: Coursera, Edx, Udemy, Future Learn,MOOC oraz giganci technologiczni jak: Microsoft Google, Facebookczy LinkedIn przygotowali prawdziwą gratkę edukacyjną w postaci darmowych kursów online dla wszystkich chcących podnieść swoje kwalifikacje w dobie koronawirusa.
Kursy i szkolenia online są w języku angielskim, choć na naszym polskim rynku też udało mi się znaleźć kilkanaście kursów i szkoleń, za które nie zapłacimy złotówki.
Wiele z tych kursów jest pełnopłatnych, ale ostatnio świat stanął do góry nogami i wszystko się zmieniło, ceny też! I tak na darmowe szkolenia Coursera zapisało się prawie 6 milionów słuchaczy, a prawie 2700 instytucji edukacyjnych uruchomiło swoje kursy na tej platformie.
Lista darmowych szkoleń, webinarów, a nawet konferencji jest uaktualniana codziennie. Wystarczy tylko zalogować się i już możemy zaczynać naukę. Jeśli zapragniemy błyszczącego certyfikatu, to będziemy musieli zapłacić minimum 50 dolarów. W przypadku kursów ze Skillshare czy LinkedIn sytuacja wygląda nieco inaczej. Obydwie platformy udostępniają darmowy dostęp do wszystkich kursów przez miesiąc (LinkedIn) lub dwa (Skillshare). Natomiast kursy udostępnione przez Facebook Blueprint czy Google są darmowe. Oczywiście przed zapisaniem się na konkretny kurs wypada jeszcze raz sprawdzić cenę (enroll for free) i okres darmowego dostępu.
Pandemia czy nie, warto poznać tajniki zarabiania pieniędzy i poruszania się w świecie biznesu. To idealny czas, żeby nauczyć się na Uniwersytecie Yale trudnej sztuki negocjacji na kursie: (1.) A strategic Playbook for Becoming a Principled and Persuasive Negotiatior. Podpatrzeć, jak sprzedają w Internecie najlepsi, czyli (2.) kursy o Facebooku i Instagramie Facebook Blueprint. Jeśli mierzymy wysoko i myślimy o założeniu start-upu, to warto zajrzeć na kurs (3.) Creating and developing a tech startup organizowany przez École Polytechnique w Paryżu.
Na polskich stronach kopalnią wiedzy jest Akademia Mirka Burnejko, który udostępnia 123 darmowe lekcje o budowaniu bloga, tworzeniu oferty, marketingu i produktywności. Poza tym, Mirek często przeprowadza webinary i ma świetny kanał na You Tube, który jest pełen praktycznej wiedzy o biznesie w polskich realiach.
W czasach kryzysu, a ten ewidentnie się rozgościł, wszystko jest niepewne. Antidotum na lęk i niepewność może okazać się solidna dawka wiedzy. Marketing i sprzedaż to filary każdej, nawet najmniejszej firmy. Z bezpłatnych kursów online poniżej dowiesz się, że nie musisz wydawać milionów, żeby obydwa te filary nadal „pracowały” na Ciebie, szczególnie teraz.
Może musisz teraz zacząć sprzedawać przez Internet i reklamować firmę, żeby przyciągnąć klientów? A może myślisz o zmianie branży i zostaniu Digital Marketerem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w kursach poniżej.
Rynek IT jeszcze przez długi czas będzie tym, na którym pracownik może wybierać sobie, dla kogo i za ile chce pracować. Tutaj popyt przewyższa podaż. Jeśli myślisz o zmianie zawodu i wybraniu takiego, który daje sensowne pieniądze i możliwość pracy zdalnej, to branża IT jest dla Ciebie.
Uczyłam się w życiu 7 języków obcych i choć biegle posługuję się tylko trzema, to nie żałuję, że pozostałe cztery udało mi się przysłowiowo „liznąć”. To liźnięcie pozwoliło mi zwiedzić Bałkany, mówiąc po serbsku, poznać proces destylacji olejku różanego, ucząc się od lokalnego wytwórcy w środkowej Bułgarii, a wieloletnie kursy języka angielskiego zaprocentowały pracą w londyńskim City.
Nigdy nie wiemy, jaki język może nam się przydać, więc jeśli podoba Ci się brzmienie włoskiego albo urzekają Cię „krzaczki” z alfabetu koreańskiego, to zacznij się uczyć! Kursy językowe online to najlepszy i najtańszy sposób, żeby nauczyć się nie tylko języka, ale i kultury danego kraju. To nigdy nie jest stracony czas!
Nie samym biznesem człowiek żyje. Przymusowa kwarantanna to także idealny czas na rozwijanie lub poszukiwanie własnego hobby. Od zajęć z aromaterapii, poprzez gotowanie w wegańskim stylu, do kaligrafowania. Rozpiętość tematyczna kursów jest szeroka. Zatem #zostańwdomu i baw się dobrze!
W 2018 r. profesor psychologii Laurie Santos z Uniwersytetu Yale zauważyła wzrost przypadków depresji, lęków i stresu wśród swoich studentów. W odpowiedzi na to niepokojące zjawisko stworzyła kurs „Jak być szczęśliwym”. Obala w nim mity o szczęściu, pokazuje strategie i przede wszystkim podpowiada, co naprawdę daje nam szczęście.
„Jak być szczęśliwym” stało się najbardziej popularnym kursem w 317-letniej historii Uniwersytetu Yale. Na platformie Coursera jest on dostępny za darmo, a do tej pory skorzystało z niego ponad 2 miliony studentów.
Powyższą listę mogłabym uaktualniać każdego dnia, bo w dobie koronawirusa bezpłatne kursy i szkolenia są udostępnianie regularnie. Wykorzystaj moje podpowiedzi, ale szukaj też kursów na własną rękę. Jeśli znajdziesz coś ciekawego, to podziel się w komentarzu pod tym postem 🙂
Wow! Tyle wiedzy i to za free! Dzięki za taki wyczerpujący przewodnik po wartościowych kursach. Fajnie, że podzieliłaś to na sekcje tematyczne – dzięki temu szybko dotarłam do interesujących mnie dziedzin i wybrałam sobie kilka kursów na najbliższą przyszłość.
Cieszę się, że znalazłaś coś dla siebie 🙂 Przynajmniej tyle możemy „wyciągnąć” z tego pandemicznego szaleństwa !
Niesamowita moc inspiracji. Dotychczas korzystałam tylko z platformy Udemy; wielkie dzięki za pokazanie nowych kierunków poszukiwań. Wiedza przydatna nie tylko na czas pandemii, bo dość często przychodzą w życiu człowieka chwile, kiedy myśli on sobie: „Fajnie by było nauczyć się czegoś nowego” 🙂 Niewątpliwie jednak właśnie teraz najbardziej opłaca się skorzystać z informacji, które zebrałaś i podałaś na tak pięknej tacy.
Dziękuję Justyna- faktycznie Udemy i chyba Coursera to najwięksi giganci. Ich obecna oferta jest naprawdę imponująca I grzechem byłoby nie skorzystać!