Jak napisać list motywacyjny, który się wyróżni, a nie trafi do kosza?

Jak napisać list motywacyjny, który się wyróżni, a nie trafi do kosza?

Zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny, który pomoże Ci w podjęciu pracy na wymarzonym stanowisku? Nie wiesz, co musisz napisać, by nie powielać nudnego schematu, którego i tak nikt nie przeczyta do końca? A może wysyłasz do firm CV i listy motywacyjne, ale nie masz żadnego odzewu?

Mam dla Ciebie dwie wiadomości. Jedna jest dobra, a druga nie. Zła wiadomość – możesz być doświadczony, utalentowany i pracowity, ale firma, do której rekrutujesz, nie zwróci na Ciebie uwagi, jeśli nie będziesz potrafił sprzedać swoich mocnych stron.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być przez cały czas niezauważalny. Wystarczy, że wyróżnisz się od innych poszukujących pracy już na samym początku. W momencie otwarcia przez rekrutera Twoich dokumentów aplikacyjnych. Jeśli zaciekawisz czymś na starcie specjalistę od HR, będzie chciał do końca przeczytać zawarte w liście informacje. Podejdź więc do sprawy w kreatywny sposób. Unikaj kreatorów i gotowych wzorów listów motywacyjnych.

W tym poradniku dowiesz się, jak krok po kroku napisać skuteczny list motywacyjny, który zwiększy Twoje szanse na pracę na stanowisku, na którym Ci zależy.

Krok 1: Napisz list motywacyjny w odpowiedzi na ogłoszenie

jak napisać list motywacyjny

Pamiętaj, że list wymaga zaprezentowania osiągnięć i sukcesów w odniesieniu do wybranej oferty pracy. Sprawdź w ogłoszeniu, jakie są oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Zwróć szczególną uwagę na kwestie, które powtarza on kilka razy, i weź to pod uwagę, tworząc list. Dostosuj treść do miejsca pracy i danego stanowiska, na które aplikujesz. Twój list nie może być ogólny. Nie da się stworzyć czegoś, co będzie i kreatywne, i pasujące do różnych stanowisk. 

Krok 2: Zadbaj o profesjonalną formę

List motywacyjny powinien być zwięzły, rozpoczynać się podaniem danych osobowych – Twoich i rekrutera – i mieścić się na jednej stronie A4. Pamiętaj, że nie jest to list do przyjaciela i utrzymuj profesjonalny ton. Zadbaj także o przejrzystą formę. Możesz nawet wypunktować swoje umiejętności i kwalifikacje i napisać, np. „Jestem pewna, że w tym momencie mogę Państwu ze swojej strony zaoferować…”.

List nie musi być tylko prostym tekstem zapisanym w formacie pdf. Ładna szata graficzna, spójna z szatą graficzną CV zaprojektowaną np. w Canvie na pewno pozytywnie go wyróżni. Dodając elementy graficzne, kieruj się jednak zdrowym rozsądkiem i tym, do kogo kierujesz list.

Pamiętaj też o wszystkich niezbędnych elementach listu, m.in. informacji o przetwarzaniu danych osobowych!

Krok 3: Stwórz konspekt listu i wykorzystaj podejście marketingowe

business g89e159dad 1280

Podejdź strategicznie do pisania. Możesz podzielić tekst na kilka części. :

  1. Zdobądź uwagę czytelnika. Na początku, zamiast od razu pisać o sobie, zastanów się, co wiesz o miejscu, do którego aplikujesz i doceń firmę za osiągnięcia, misję czy świetną atmosferę, o której słyszałeś. Może Twój potencjalny pracodawca od lat należy do liderów branży? Napisz, że właśnie z tego powodu chcesz u niego pracować. Bądź autentyczny i wspomnij o aspekcie, który faktycznie jest dla Ciebie ważny.
  2. Następnie napisz nazwę stanowiska, na które aplikujesz, i przybliż krótko swoje doświadczenie zawodowe i cechy charakteru, które są z nim związane. List motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego, ale nie kopia CV. Ważne, żeby tutaj skupić się na informacjach przydatnych z punktu widzenia konkretnego pracodawcy. Nie masz jeszcze doświadczenia w danej branży? Napisz o zdobytym wykształceniu. Nie masz kierunkowego wykształcenia? Napisz o swoich predyspozycjach, osiągnięciach i doświadczeniu w pracy w innych miejscach. Pamiętaj – w tej części ma być krótko i rzeczowo. Skup się tylko na mocnych stronach, nie wspominaj o słabszych.
  3. Spraw, aby w Twoim liście pracodawca był na pierwszym miejscu. Jak to zrobić? Zastanów się, z jakimi wyzwaniami mierzy się dana firma i w czym faktycznie mógłbyś pomóc. Większość kandydatów pisze w listach tylko o sobie. Wykorzystaj więc to, że możesz się wyróżnić jako osoba, która dostrzega punkt widzenia firmy i potrafi „wejść w jej buty”. Opisz problem, który obecnie pojawia się w danej branży. Wspomnij, że właśnie z tego powodu warto zatrudnić odpowiedniego specjalistę i pokaż, że właśnie Ty nim jesteś. Musisz jeszcze udowodnić, że wypadasz lepiej na tle innych kandydatów. Jak myślisz, jakich pracowników firma może się obawiać? Jakich absolutnie nie chce zatrudniać? Zestaw swoje zalety i kompetencje z wadami konkurentów. Oczywiście dodatkowo podaj przykłady z życia, bo dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny.
  4. Końcowy akapit to ostatnia szansa na podkreślenie, że jesteś najlepszym możliwym kandydatem na to stanowisko. W jednym zdaniu podsumuj cenne kwalifikacje i cechy charakteru. Na koniec podziękuj za przeczytanie listu i wspomnij, że chętnie odpowiesz na wszelkie pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wyraź nadzieję na możliwość spotkania i unikaj zwrotów w stylu „z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury”. Jeśli jesteś odpowiednią osobą, rekruter na pewno się odezwie i nie musisz wywierać na nim dodatkowej presji. Napisałeś list, wysłałeś, a teraz czekaj na odpowiedź.

Krok 4: Pokaż firmie, do której aplikujesz, korzyści z zatrudnienia Ciebie

Potencjalnego pracodawcy nie było przy Tobie, gdy osiągałeś najlepsze rezultaty w poprzedniej firmie. Nie było go przy Tobie, gdy sprawnie rozwiązywałeś problemy swoich klientów. Pracodawca nie ma pojęcia, jak dobrze potrafisz zmotywować swoich współpracowników. Możesz napisać w liście o doświadczeniu i umiejętnościach, ale nie będziesz przekonywający i wiarygodny, jeśli Twój list będzie wyglądał jak kolejna kopia ściągnięta z Internetu. Dlatego nie powielaj gotowych szablonów. 

Uważasz, że nie masz żadnych spektakularnych sukcesów, którymi warto się pochwalić? Zastanów się wobec tego, co pozytywnie wyróżniało Cię od współpracowników w poprzednich firmach. Możesz też zapytać bliską osobę, jakie są Twoje największe zalety. Uwzględnij to w liście i napisz, jakie cechy charakteru przydadzą Ci się w przyszłej pracy. Postaw na język korzyści. Pisząc o umiejętnościach i zaletach, poprzyj je przykładami z życia prywatnego i zawodowego. Np. jeśli masz doświadczenie w zarządzaniu zespołem lub projektami, wstaw dodatkowe informacje o jakichś ciekawych rezultatach Twojej pracy.

Krok 5 : Pokaż, że naprawdę chcesz pracować w tym miejscu

pexels karolina grabowska 4467687 1

Bądź autentyczny i okaż entuzjazm w swoim liście. Napisz, dlaczego chciałbyś pracować w danym miejscu. Być może od dawna marzysz o pracy w tej firmie, do której aplikujesz i śledzisz jej poczynania. Koniecznie o tym wspomnij, bo fakt że utożsamiasz się z jej najważniejszymi wartościami i misją, jest idealną sytuacją – tak dla Ciebie, jak i dla pracodawcy. Firmy cenią sobie pracowników pasujących do ich kultury organizacyjnej – pokaż zatem, że rzeczywiście pasujesz. Wyrażenie entuzjazmu jest szczególnie istotne, jeśli nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia.

Ubiegasz się od tzw. „zwyczajne” stanowisko pracy i obawiasz się, że nadmierny entuzjazm okaże się nienaturalny lub po prostu komiczny? W tej sytuacji szczególnie stawiaj na konkretne argumenty, dlaczego bierzesz udział w rekrutacji. Swoją kandydaturę możesz poprzeć konkretnym doświadczeniem i umiejętnościami, które przydadzą się na wybranym stanowisku. Wspomnij też, że będzie Ci miło pracować w tym miejscu, bo słyszałeś dużo dobrych opinii np. o atmosferze lub zarobkach. Wybierz największą zaletę tej pracy i podkreśl, że z tego powodu oferta Cię zainteresowała. Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z najważniejszymi wartościami pracodawcy i misją firmy. Na koniec dodaj zwrot grzecznościowy i podpis.

Podsumowanie

Jak widzisz, od Ciebie zależy, czy Twój list będzie tylko nudnym dokumentem, czy świetną wizytówką, która zaprowadzi Cię do sukcesu. Przede wszystkim pamiętaj, że odpowiadasz na ogłoszenie i musisz uwzględnić najważniejsze informacje o sobie z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Zaprezentuj więc własne umiejętności i doświadczenie jako niezbędne korzyści dla firmy. Daj do zrozumienia, że zatrudnienie właśnie Ciebie pomoże rozwiązać problemy i przyniesie zyski. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy marzeń przeczytaj także https://www.copywriter.pl/jak-napisac-cv-krok-po-kroku/

pexels gerd altmann 21696

Alternatywa na dobry start w rekrutacji

Dowiedziałeś się o ofercie, która spełnia Twoje oczekiwania, ale w dalszym ciągu nie wiesz, w jaki sposób zareklamować samego siebie? Uważasz, że niczym tak naprawdę się nie wyróżniasz lub po prostu nie masz teraz głowy do pisania? Skontaktuj się z nami, pomożemy. Wiemy, jak projektować i pisać listy motywacyjne i CV ;).

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Elegancko, przejrzyście i merytorycznie. W przyszłości napewno pomoże mi ten artykuł napisać dobry list motywacyjny.