Jak napisać dobry artykuł sponsorowany i dlaczego warto go publikować w ramach content marketingu?

Jak napisać dobry artykuł sponsorowany i dlaczego warto go publikować w ramach content marketingu?

Bez dobrej reklamy ciężko odnieść sukces w biznesie. To oczywiste: zanim klienci kupią Twoje produkty lub usługi, muszą je najpierw lepiej poznać. Zbyt nachalna promocja może jednak zniechęcić potencjalnych nabywców. Jak zatem przekonać użytkowników, że warto dowiedzieć się więcej na temat Twojej oferty? Doskonałym rozwiązaniem może być ciekawy i merytorycznie napisany artykuł sponsorowany. 

1. Czym są artykuły sponsorowane i dlaczego warto je publikować?

Najprostsza definicja artykułu sponsorowanego brzmi następująco: jest to tekst marketingowy, który przyjmuje postać subtelnej reklamy. Stanowi doskonałe narzędzie w content marketingu. Zaciekawia czytelnika za pomocą wartościowej treści i przekonuje go do zapoznania się z określonym tematem. Równocześnie nawiązuje do promowanego produktu lub usługi, wzbudzając zainteresowanie potencjalnych odbiorców i zachęcając ich do kliknięcia w link prowadzący na stronę danej firmy lub skontaktowanie się z nią. Może zostać umieszczony w serwisie internetowym lub prasie.

screen gec59623f4 1280

2. Czym różni się artykuł sponsorowany od tradycyjnego artykułu? 

Na pierwszy rzut oka – prawie niczym. Zawartość merytoryczna artykułu musi odnosić się do tematyki danej strony internetowej czy magazynu. Nie liczy się w nim jedynie przyciągnięcie uwagi klienta za pomocą chwytliwego nagłówka. Równie ważne jest przejrzyste i zrozumiałe przedstawienie najważniejszych informacji na konkretny temat. W przypadku artykułów sponsorowanych, podobnie jak podczas redagowania zwyczajnych treści redakcyjnych, liczy się znajomość grupy docelowej. Pisząc na branżowego bloga, możesz posłużyć się bardziej specjalistycznym językiem. Z kolei tekst umieszczony na portalu rozrywkowym powinien cechować się nieco lżejszym tonem. 

No dobrze, w czym więc tkwi haczyk? Artykuł sponsorowany to nie tylko publikacja ciekawych i aktualnych treści na temat wybranego zagadnienia. Jego kluczowym elementem jest bowiem zawarcie subtelnej reklamy w serwisie internetowym, na którym zostanie opublikowany tekst. Innymi słowy, autor publikowanych treści wspomina w nich dany produkt czy usługę, choć jednocześnie karmi odbiorcę innymi interesującymi wiadomościami. Taki zabieg ma na celu przyciągnięcie uwagi klienta i wywołanie w nim chęci do odwiedzenia strony sprzedawcy bez „zamęczania” czytelnika nachalną i niczym nieskrępowaną promocją oferty. Oczywiście, jak sugeruje nazwa tego typu tekstów, umieszczenie artykułu na cudzej witrynie wiąże się z dokonaniem odpowiedniej opłaty.

Artykuły sponsorowane służą więc do reklamowania marki w mediach, które nie są z nią bezpośrednio powiązane. Pojawiają się na stronach zewnętrznych wydawców, przykładowo na takich portalach jak Wirtualna Polska czy Onet.

technology g0838be678 1920

3. Dlaczego artykuły sponsorowane przynoszą korzyści dla marki?

Teksty natywne stanowią ważny element w działaniach marketingowych marki. Dlaczego zatem od czasu do czasu warto napisać taki artykuł? Oto najważniejsze korzyści i cele marketingowe, które możesz osiągnąć:

 • Budowa wizerunku firmy – Twoja marka zostanie automatycznie skojarzona z profesjonalnymi, merytorycznymi i ciekawymi treściami przedstawionymi w tekście;
 • Zwiększenie świadomości marki – dzięki umieszczeniu artykułu na zewnętrznych stronach Twoja reklama trafi do większej liczby osób, co może pozwolić Ci na zdobycie nowej grupy odbiorców;
 • Skuteczne pozycjonowanie – dzięki stosowaniu strategii SEO, takich jak użycie odpowiednich słów kluczowych oraz wstawienie odnośników do własnej strony (link building), Twój artykuł pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania;
 • Zwiększenie sprzedaży – skoro artykuł sponsorowany to forma reklamy, jego oczywistym zadaniem jest zwiększenie ruchu na stronie za pomocą umieszczonych hiperłączy i zachęcenie potencjalnego klienta do skorzystania z Twojej oferty.

4. Jak napisać dobry artykuł sponsorowany, który zachęci potencjalnych odbiorców do przejścia na Twoją stronę?

Dobry tekst powinien charakteryzować się określonymi cechami. W trakcie jego przygotowywania warto pamiętać o kolejnych krokach:

Grafika informacyjna: jak krok po kroku napisać dobry artykuł sponsorowany
 1. Wybór tematu – to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Tematyka artykułu powinna łączyć się zarówno z reklamowaną ofertą marki, jak i z najnowszymi trendami w danej dziedzinie. Warto zastanowić się, kim zazwyczaj są odbiorcy portalu, na którym opublikowany zostanie artykuł sponsorowany, i jakie aktualne kwestie mogą ich zainteresować. Dobrym pomysłem może być przedstawienie przypuszczalnego problemu czy potrzeby użytkownika, a następnie próba zaradzenia im za pomocą promowanej usługi bądź przedmiotu;
 2. Research i merytoryczna wartość – treści artykułu sponsorowanego powinny wyróżniać się rzetelnością i profesjonalizmem, zwłaszcza jeżeli dotyczą specjalistycznej branży. Pamiętaj, że czytelnik ma przede wszystkim zdobyć potrzebne informacje i poszerzyć swoją wiedzę. Artykuł napisany bez odpowiedniego przygotowania może odstraszyć czytelników, którzy szukają wartościowego contentu. Dlatego pierwszym zadaniem każdego copywritera jest znalezienie i uporządkowanie informacji. Dobrym pomysłem może być konspekt z najważniejszymi punktami, które chcesz poruszyć;
 3. Wybór odpowiedniej formy – artykuły sponsorowane mogą przyjmować różne formy: wywiadu, poradnika, tekstu informacyjnego lub edukacyjnego. Może mieć również postać infografiki, wideo czy podcastu;
 4. Wzbudzenie i podtrzymanie ciekawości – nawet unikatowa i przydatna treść na nic się nie zda, jeżeli nie zainteresujesz nią czytelnika. Podstawowym warunkiem ciekawego tekstu jest chwytliwy nagłówek. Kolejne akapity powinny podtrzymywać pozytywne napięcie. Z kolei w miejscu, w którym umieszczasz odnośnik do opisywanego produktu, warto umieścić komunikat call to action;
 5. Reklama, ale nie przesadna – jak głosi nazwa tego rodzaju tekstu, są to treści sponsorowane, ale zbyt nachalna reklama może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego i zniechęcić odbiorców. Artykuł ma wspomnieć o Twojej firmie i pokazać ją w pozytywnym świetle, ale nie może być jej w całości poświęcony! 
 6. Linkowanie – czyli jedno z najważniejszych zadań artykułu sponsorowanego. Weź jednak pod uwagę, że najpierw musisz opisać dany problem czy zagadnienie, a dopiero potem odesłać do strony internetowej danej marki. W ten sposób zaproponujesz łatwe rozwiązanie przedstawionej wcześniej trudności, co skłoni odbiorcę do przejścia na polecaną witrynę;
 7. Poprawność językowa – to oczywiście podstawa. Artykuł z błędami ortograficznymi i nieskładnymi zdaniami daje złe świadectwo o autorze treści, stronie, na której ukazał się tekst, a także o reklamowanej marce. Dlatego przed oddaniem artykułu do publikacji należy dokładnie sprawdzić każdy akapit lub poprosić o to redaktora językowego.

Przykładowe reklamy w artykule sponsorowanym:

Jak w praktyce może wyglądać zachęcenie czytelników do odwiedzenia strony firmy? Przykładowo, sugestia do zakupu konkretnego kremu przeciwzmarszczkowego może znajdować się w artykule na temat zdrowej cery. Z kolei odnośnik do bambusowych łyżek i widelców będzie dobrze wkomponowanym elementem w tekście opowiadającym o ekologicznych rozwiązaniach w czasie podróży.

blog gc1588f4fd 1920

5. Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Jak to bywa w przypadku wielu usług copywriterskich, określenie jednej stałej ceny za materiał reklamowy w postaci artykułu sponsorowanego graniczy z cudem. Cena zależy od wielu czynników: długości, jakości i stopnia specjalizacji danego tekstu. Inna będzie opłata za publikację profesjonalnego artykułu zawierającego mocno branżową treść, a inna za lżejszy artykuł na portalu o charakterze rozrywkowym. Wiele zależy od tego, kto jest autorem tekstu (zatrudniony w tym celu specjalista od copywritingu?) i na jakiej stronie zostanie on opublikowany. Im bardziej znany serwis, tym wyższa cena.

6. SEO i kwestie prawne – na co musisz zwrócić uwagę przy publikacji tekstu sponsorowanego? 

Przy pisaniu artykułu sponsorowanego należy pamiętać o pewnym aspekcie prawnym. Każdy artykuł odpłatnie udostępniony w zewnętrznym serwisie musi zostać właściwie oznaczony. Na różnych portalach można znaleźć takie informacje, jak „artykuł / materiał sponsorowany”, „artykuł płatny”, „artykuł powstał na zlecenie firmy” itp. Brak takiego oznaczenia może łączyć się nawet z odpowiedzialnością prawną, jako że w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zabrania się przedstawiania reklamy pod postacią wypowiedzi o pozornie neutralnym tonie. Choć obowiązek odpowiedniego opisania tekstu sponsorowanego spoczywa na barkach wydawcy, warto, by czuwał nad tym również reklamodawca.

seo gd9b33f9c9 1920

Ostatnią kwestią, która może wydawać się już oczywista, jest troska o właściwe zoptymalizowanie tekstu z punktu widzenia SEO. Wartościowe treści powinny zostać wzbogacone o odpowiednie frazy kluczowe. Im wyżej w wynikach pozycjonowania pojawi się Twój artykuł, tym większa szansa, że Twoja reklama trafi do liczniejszej grupy użytkowników i wpłynie pozytywnie na konwersję na stronie marki. 

Podsumowując, artykuł sponsorowany to dobra inwestycja, która może przełożyć się na poszerzenie zasięgów Twojej witryny i, w rezultacie, zwiększenie sprzedaży. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju tekstów i osiągnąć optymalne wyniki, skontaktuj się z nami, a chętnie wesprzemy Cię naszym doświadczeniem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments