4 sposoby na to, jak napisać CV do pracy marzeń

4 sposoby na to, jak napisać CV do pracy marzeń

Stoisz u progu kariery zawodowej? A może postanowiłeś zmienić jej kierunek lub po prostu miejsce pracy? W takim razie potrzebujesz Curriculum Vitae, które dobrze Cię zaprezentuje potencjalnemu pracodawcy.

Możliwe, że wolałbyś opowiedzieć o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ale żeby do niej doszło, Twoje CV musi zwrócić uwagę rekrutera. Dlatego teraz rozłożymy ten dokument na czynniki pierwsze. Dowiesz się, co powinien zawierać profesjonalny życiorys zawodowy.

Co to jest Curriculum Vitae?

Dokument powszechnie znany jako CV nosi pełną nazwę łacińską „Curriculum Vitae”. Oznacza to dokładnie: „przebieg życia„, a w domyśle: „przebieg życia zawodowego„, ponieważ przedstawiamy go, gdy szukamy nowej pracy.

Czytający powinien się z niego dowiedzieć, gdzie do tej pory pracowałeś i jakie zdobyłeś dzięki temu kompetencje. Jeśli ubiegasz się o swoją pierwszą pracę, to rekruter będzie chciał poznać przebieg Twojej edukacji i umiejętności przydatne na docelowym stanowisku. 

Zależy Ci na tym, żeby wyróżnić się spośród innych kandydatów, to jasne. Ale uważaj, żeby to pragnienie nie zwiodło Cię na manowce wymyślania nadzwyczajnych osiągnięć i kwalifikacji 😉 Trzymaj się prawdy, bo z czasem i tak wyjdzie ona na jaw.

Rodzaje CV

Czy do tej pory myślałeś, że jest tylko jeden konkretny schemat CV? Nic dziwnego, bo najczęściej spotykamy się z chronologicznym typem tego dokumentu. Jednak okazuje się, że można wymienić cztery typy CV. Różnią się między sobą informacjami i sposobem ich prezentacji. Przeczytaj uważnie poniższe opisy i sprawdź, który format jest najlepszy dla Ciebie.

Cztery wzory CV

1. CV chronologiczne

W tym dokumencie przedstawiasz ścieżkę swojej kariery w porządku odwrotnie chronologicznym. Czyli na początku opisujesz ostatnie stanowisko i dalej po kolei wymieniasz poprzednie, aż dojdziesz do pierwszego.

Jest to tradycyjne CV, jakie w większości przypadków wysyłamy do firm rekrutujących pracowników. Sprawdza się ono w przypadku osób od dawna aktywnych w zawodzie, bez luk w historii pracy. Jeśli należysz do tego grona, CV chronologiczne jest dla Ciebie.

Tabelka, jak napisać CV chronologiczne.
CV chronologiczne

2. CV funkcjonalne

Tutaj opisujesz głównie swoje kwalifikacje, umiejętności i cechy charakteru. Chodzi o to, żeby pracodawca od razu zauważył, że masz predyspozycje do danej pracy. Dlatego podkreśl wszystkie swoje zalety mające znaczenie na stanowisku, o które się ubiegasz. Dokładnie sprawdź treść ogłoszenia o pracy i według niego dopasuj najważniejsze cechy opisywane w CV.

Nie musisz wymieniać pracodawców w określonym porządku. Jeśli wykonywałeś podobne obowiązki dla różnych firm, możesz wypisać je obok umiejętności i cech, które z nimi nabyłeś. W ten sposób tworzysz sekcje kluczowych kwalifikacji.

Takie CV to dobra forma prezentacji dla osób często zmieniających pracę lub mających luki w zatrudnieniu. Nie podkreśla ono ciągłości i chronologii pracy, a jedynie najważniejsze kwalifikacje i osiągnięcia. Możesz zastosować taki szablon, jeśli jesteś freelancerem grafikiem, copywriterem, programistą, tłumaczem, itp.

Tabelka, jak napisać CV funkcjonalne.
CV funkcjonalne

3. CV hybrydowe (mieszane)

Ten dokument łączy cechy CV chronologicznego i funkcjonalnego. Pomaga Ci przedstawić się w jak najlepszym świetle. Na początku wymienione są kwalifikacje i umiejętności (jak w CV funkcjonalnym), a w dalszej kolejności chronologicznie historia pracy i wykształcenie (jak w CV chronologicznym).

Tabelka, jak napisać CV hybrydowe.
CV hybrydowe

Czy CV hybrydowe to coś dla Ciebie? Tak, jeśli tylko nie boisz się oryginalnie podejść do tematu. Taki układ życiorysu pomoże rekruterowi szybko zauważyć Twoje predyspozycje do nowej pracy. A jeśli zechce sprawdzić szczegółowe informacje, znajdzie je w dalszej części dokumentu. Wszystko podane na tacy w łatwej do przyswojenia formie.

4. CV artystyczne

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dokument przeznaczony dla zawodów artystycznych. Tutaj liczy się głównie kreatywność i cudowny brak zasad 😉 Forma i treść takiego CV zależy wyłącznie od Ciebie. Ważne jest, aby zaprezentować swoją twórczość i wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jeśli więc jesteś grafikiem, fotografem czy muzykiem, daj wyraz swojej artystycznej duszy i pokaż w CV, na co Cię stać!

Rysunek artysty malującego pędzlem kolorowe abstrakcyjne linie - bo nie ma schematu, jak napisać CV artystyczne.

Co warto wiedzieć, zanim napiszesz CV?

Curriculum Vitae piszesz po to, aby Twoje poszukiwania wymarzonej pracy zakończyły się sukcesem. W takim razie powinieneś jak najlepiej dopasować CV do konkretnej oferty pracy. Jak w każdym dokumencie, ważne jest, kto będzie go czytał i jakie ma oczekiwania. Zastanów się nad tymi czynnikami i dostosuj do nich formę swojego życiorysu.

W jakim formacie pisać CV?

Gdy już wybierzesz jeden z wyżej wymienionych rodzajów CV, przyjrzyj się jego schematowi rozpisanemu w tabelce. Każde CV powinno być podzielone na sekcje. Informacje prezentowane w ten sposób są uporządkowane i zrozumiałe.

Sekcje ułatwiają odnalezienie się w tekście, więc trzeba je wyraźnie wyodrębnić. Najlepiej każdej z nich nadać tytuł zapisany pogrubioną czcionką. Osoba czytająca takie przejrzyste CV szybko odnajdzie najważniejsze informacje i przychylniej spojrzy na Twoją kandydaturę.

Rekruter zwraca uwagę na wygląd CV

Poza przedstawionymi informacjami ważne jest też, jak wygląda CV. Jeśli chodzi o długość CV, powinno zmieścić się na jednej stronie (a najwyżej dwóch), aby było zwięzłe i konkretne. Wtedy pracodawca, który otrzymuje mnóstwo CV w odpowiedzi na ogłoszenie, nie będzie sfrustrowany, musząc przedzierać się przez wielostronicowy dokument. A to działa na Twoją korzyść.

Do CV najlepiej dołączyć swoje zdjęcie. W takim przypadku pamiętaj, żeby zdjęcie wyglądało profesjonalnie. Oznacza to, że będzie na nim widać Twoją twarz i ewentualnie górną część tułowia. Ubrania na zdjęciu powinny być takie, jakie założyłbyś do pracy – schludne i eleganckie. Może to być zdjęcie wykonane przez fotografa albo kogoś znajomego. Ale nie zamieszczaj wycinka z grupowego zdjęcia z wakacji czy innej nieoficjalnej sytuacji. Zadbaj, żeby była to aktualna fotografia, a nie sprzed kilku lat. Pokaż, że poważnie traktujesz stanowisko, na które aplikujesz. 

Jeśli obawiasz się, że nie jesteś kreatywny i nie potrafisz zadbać o ładną oprawę graficzną, możesz skorzystać z gotowych szablonów i kreatorów CV dostępnych w Internecie. Możesz też poprosić kogoś o pomoc w obsłudze tych narzędzi. W każdym razie nie lekceważ tej sprawy, dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Wygląd CV jest bardzo ważny.

Jak napisać dobre CV krok po kroku – szablon sekcji CV

W tej części artykułu przejdziemy po kolei przez wszystkie elementy CV i zastanowimy się, co zrobić, aby dobrze wyglądały podczas rekrutacji. Każdy życiorys zaczynamy od podania swoich danych.

1. Dane osobowe

Na początku Curriculum Vitae wpisujesz swoje dane, dzięki którym rekruter może Cię rozpoznać i skontaktować się z Tobą. Dlatego należy tu umieścić następujące informacje:

  • imię i nazwisko
  • miejsce zamieszkania (miasto)
  • numer telefonu
  • adres e-mail

Jeżeli masz konto na LinkedIn, bo jest to uzasadnione w Twojej branży, to wstaw link do konta pod adresem e-mail. Będzie to wyglądało profesjonalnie. Pokażesz, że poważnie podchodzisz do swojej kariery zawodowej i chcesz ją rozwijać.

Nie wpisujesz informacji prywatnych, takich jak stan cywilny czy numer PESEL. Nie są one potrzebne przy szukaniu pracy. Umieszczenie ich w CV niepotrzebnie naraża bezpieczeństwo Twoich danych wrażliwych. Ze względu na przepisy RODO nie musisz też podawać dokładnego adresu i daty urodzenia. Rekruter nie ma prawa wymagać od Ciebie takich informacji.

Warto też na początku napisać nazwę posady i numer referencyjny oferty pracy, jeśli były wymienione w jej treści. Wtedy czytający od razu będzie wiedział, na jakie stanowisko aplikujesz. Nie martw się, że przez to stracisz szansę na inną pracę w tej firmie. Jeżeli Twoja kandydatura przypadnie do gustu pracodawcy, będzie o Tobie pamiętał.

2. Posumowanie doświadczenia (O mnie)

Zaraz po swoich danych warto zamieścić podstawowe informacje o dotychczasowej karierze. Możesz opisać w kliku zdaniach, w jakim zawodzie pracujesz, jaki masz staż pracy oraz swój najważniejszy sukces i kwalifikacje. Warto też zaznaczyć, jakiej pracy teraz szukasz (branża i stanowisko). Jeśli masz jasno określony cel zawodowy związany z tą posadą, to jest dobre miejsce, żeby o tym napisać.

Jest to zbiór informacji, które na pierwszy rzut oka pozwalają określić, czy warto dalej czytać Twoje CV. Dlatego dobrze jest przemyśleć, co chcesz napisać w tej sekcji. Pamiętaj jednak, aby zmieścić się maksymalnie w pięciu zdaniach, bo to jest tylko wstęp do CV. 

3. Doświadczenie zawodowe

Tutaj możesz więcej napisać o swojej pracy. Szczegółowo wymień miejsca i okresy zatrudnienia. To znaczy, że powinieneś napisać:

  • okres wykonywania pracy (miesiąc i rok początku i zakończenia),
  • nazwę firmy lub branżę,
  • stanowisko i obowiązki.

Pamiętaj przy tym o odwróconej chronologii: najpierw opisujesz ostatnią pracę, kolejno przechodzisz do coraz wcześniejszych i kończysz na swojej pierwszej posadzie.

Warto szczegółowo wypunktować wykonywane obowiązki. Daje to pracodawcy wyobrażenie o Twoich umiejętnościach. Najlepiej przyjrzyj się ogłoszeniu o pracy i sprawdź, co będzie od Ciebie wymagane na nowym stanowisku. Jeśli wykonywałeś podobne zadania w przeszłości, napisz o tym w odpowiednim punkcie.

Jeżeli miałeś przerwy w pracy zawodowej, nie musisz podawać ich powodu. Wiadomo, że nie zawsze można mieć wpływ na sytuacje życiowe. Opieka nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest Twoją osobistą sprawą. Nie musisz niczego wymyślać, żeby uzupełnić luki. Po prostu umieść w CV zgodne z prawdą informacje. Jeśli nie chcesz, aby przerwa w pracy rzucała się w oczy, skorzystaj z szablonu CV funkcjonalnego, opisanego wyżej w tym artykule.

4. Wykształcenie

W następnej kolejności ważne jest opisanie w CV przebiegu swojej edukacji. Czasem ma on duże znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Wymień szkołę średnią (liceum, technikum, szkołę zawodową) i studia wyższe. Nie musisz wpisywać wszystkich szkół, jeśli nie mają one związku z danym stanowiskiem. Należy umieścić:

  • datę rozpoczęcia i ukończenia edukacji (miesiąc, rok),
  • nazwę szkoły,
  • kierunek, specjalizację i zdobyty tytuł czy uprawnienia.

Jeśli w czasie nauki odbyłeś praktyki lub staż związane z pracą, o którą się ubiegasz, napisz o tym przy odpowiedniej nazwie szkoły. Takie aktywności mają duży wpływ na podwyższenie Twoich kwalifikacji. Wymieniając praktyki, dopisz, czego się w ich czasie nauczyłeś.

Tutaj również pamiętaj o odwróconej chronologii. Ostatnio ukończoną szkołę wpisujesz na początku, a pierwszą na końcu. Dzięki temu rekruter znajdzie najświeższe informacje o Tobie na początku sekcji, a to zwykle one najbardziej go interesują.

CV edukacja

5. Kursy, szkolenia i certyfikaty

Skoro chcesz zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, pochwal się wszystkim, co ma związek z upragnioną pracą. Zrobiłeś kurs obsługi wózka widłowego? Zdobyłeś pozwolenie na obsługę specjalistycznych maszyn? A może posiadasz prawo jazdy lub certyfikat poświadczający znajomość technik marketingowych? Jeśli dzięki temu jesteś lepszym kandydatem, umieść to w CV. 

Ta sekcja, wyodrębniona z poprzedniej „Wykształcenie”, pokazuje, że chcesz się rozwijać. To bardzo ważne, kiedy na rynku pracy znajduje się wielu kandydatów z podobnymi do Twoich kwalifikacjami. Ciągłe szkolenie się i nauka nowych umiejętności zawsze działają na plus kandydata i pomagają w poszukiwaniach pracy.

6. Języki obce

W naszych czasach, gdy wiele firm działa na rynkach międzynarodowych lub przynajmniej współpracuje za zagranicznymi podmiotami, znajomość języków obcych staje się niezbędna. Dlatego w CV warto zaznaczyć oddzielną sekcję, w której wpiszesz, jakie znasz języki i na jakim poziomie. Możesz określić to za pomocą trzystopniowej skali: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Albo skorzystać z formatu Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (oceny od A1 do C2). Skala ocen i kryteria są dokładnie opisane tutaj.

Postaraj się rzetelnie ocenić swoją znajomość języka. Najprawdopodobniej będziesz musiał używać go w pracy, więc zawyżanie swoich kwalifikacji na początku przysporzy Ci w efekcie wielu kłopotów. Poza tym, łatwo to sprawdzić podczas krótkiej rozmowy.

Jeśli nie znasz żadnego innego języka, poza polskim, możesz rozważyć odpowiedni kurs językowy. Zorientuj się, czy w Twojej branży nie ułatwi Ci to zdobycia nowej pracy. Może uznasz, że jest to warte zachodu.

Wiem, że trudno jest zaczynać naukę nowych rzeczy, zwłaszcza, gdy czasy szkolne masz już dawno za sobą. Ale pamiętaj, że nic samo nie zmieni się na lepsze, jeśli Ty nie zaczniesz działać w tym kierunku. Odważnie zastanów się nad swoimi potrzebami i możliwościami.

7. Umiejętności i kompetencje

Pracodawcę interesują te z Twoich umiejętności, które uczynią Cię dobrym pracownikiem na danym stanowisku. Jeśli ubiegasz się o pracę w biurze, nie wspominaj o zdobieniu paznokci lakierem hybrydowym (możesz napisać o tym w części „Zainteresowania”). Nie będzie to tutaj wyglądało profesjonalnie, a tylko zajmie cenne miejsce w CV. 

W tej części CV możesz wymienić umiejętności twarde (jako pierwsze) i miękkie (jako drugie). 

1. Umiejętności twarde – to kompetencje specjalistyczne, bezpośrednio związane z Twoją pracą, np.:

  • obsługa kasy fiskalnej,
  • znajomość pakietu Microsoft Office,
  • obsługa programu księgowego, itp.

2. Umiejętności miękkie – to cechy charakteru, które sprzyjają wykonywaniu Twojej pracy, np.:

  • systematyczność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • cierpliwość, itp.

Może Ci się wydawać, że zdolności miękkie są mało ważne. Rozumiem to, bo zazwyczaj nie uczy się ich w szkole i nie dostaje za nie dyplomów. Jednak obecnie coraz więcej firm ceni je i poszukuje ich u pracowników.

Dlaczego umiejętności miękkie są istotne? Ponieważ podstawowe kompetencje twarde w danym zawodzie ma wielu kandydatów. Trudniej jest znaleźć osoby, które potrafią efektywnie rozwiązywać problemy, samodzielnie organizować czas pracy czy przystosować się do nowych warunków. Dla pracodawcy są to ważne czynniki, wpływające na rzeczywistą wartość pracownika w firmie.

Dlatego już w trakcie nauki korzystaj z kursów pomagających rozwijać takie zdolności. Sprawdź, czy Twoja uczelnia organizuje szkolenia, w których mogą brać udział jej studenci i absolwenci. Jeżeli Twój pracodawca jest skłonny wysłać Cię na konferencję związaną z rozwojem osobistym, skorzystaj z tej szansy. A jeśli wolisz naukę w domowym zaciszu, w XXI wieku masz możliwość odbycia rozmaitych kursów online. Na przykład Polska Fundacja Przedsiębiorczości oferuje na swojej stronie internetowej wiele darmowych webinarów, które pomogą Ci podnieść swoje kwalifikacje, m.in. w zakresie zarządzania czasem.

Pamiętaj, że najlepsza inwestycja czasu i pieniędzy to inwestycja w samego siebie. Oprócz wiedzy i zdolności technicznych rozwijaj cechy osobowości pomagające w efektywnym wykonywaniu swojej pracy. Mogą one zadecydować o Twoim sukcesie, gdy będziesz konkurować z kandydatami o podobnych kwalifikacjach.

8. Zainteresowania

Jeżeli chcesz napisać wyróżniające się CV, to warto dobrze przemyśleć tę sekcję. Opisując swoje pasje, masz szansę wyróżnić się na tle innych kandydatów i zostać zauważonym przez pracodawcę. Może masz jakieś ciekawe hobby, które rzadko się spotyka? Nie bój się o tym napisać.

Jeśli jednak nie jesteś fanem sportów ekstremalnych ani nie urodziłeś się z jakimś wyjątkowym talentem, postaw na szczerość. Napisz o zamiłowaniu do oglądania filmów, ale dodaj trochę szczegółów – sprecyzuj, jakie filmy Cię interesują. Może wymień nazwiska reżyserów lub aktorów. Czytanie książek też jest fajną sprawą, jeśli opiszesz, co konkretnie lubisz czytać (kryminały, reportaże czy romanse).

Uważaj jednak na kontrowersyjne hobby, takie jak myślistwo lub gry hazardowe. Nigdy nie wiesz, jaki stosunek do takich spraw ma osoba prowadząca nabór. Możesz niepotrzebnie utrudnić sobie rozmowę o pracę i zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcę.

Gdy ciekawie opiszesz swoje pasje, może to być dużym ułatwieniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter ma okazję do nich nawiązać, żeby rozładować napięcie i swobodnie poprowadzić spotkanie. A jeśli okaże się, że macie podobne hobby? Wtedy dużo łatwiej będzie rozmawiać także o trudniejszych tematach.

9. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych…” to kluczowy zapis w życiorysie, który decyduje o Twoim udziale w naborze do pracy. Według aktualnych przepisów firma, do której się zgłaszasz, nie może używać Twoich danych ani kontaktować się z Tobą, jeśli nie zamieściłeś takiej zgody w CV. 

Dlatego pamiętaj, aby na samym końcu dopisać taką formułkę:

Wzór wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w CV.

A jeśli chcesz być brany pod uwagę w kolejnych rekrutacjach tej firmy, napisz jeszcze tak:

Wzór wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w przyszłych rekrutacjach w CV.

Dzięki temu nie zablokujesz sobie szansy na wymarzoną pracę już na samym wstępie.

Dodatkowe rady i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Odpowiedni format CV

Dużo firm korzysta ze specjalnych systemów komputerowych, które przyjmują CV tylko w formacie DOC (Word) lub PDF. A nawet jeśli dana firma nie ma takiego systemu, to wymienione formy zapisu są czytelne i profesjonalne, dlatego warto się ich trzymać. Nigdy nie wysyłaj zdjęcia napisanego ręcznie lub komputerowo CV – ryzykujesz, że dokument będzie nieczytelny i zostanie odrzucony.

2. Gdy wysyłasz CV e-mailem

Jeśli wysyłasz swój życiorys jako załącznik do e-maila, zwróć uwagę na treść samej wiadomości. Powinna być krótka i wyraźnie mówiąca, w jakim celu przysyłasz CV

E-mail powinien zawierać:

  • nazwę stanowiska, na które aplikujesz,
  • lokalizację miejsca pracy (gdy firma rekrutuje pracowników w różnych miastach),
  • numer referencyjny z ogłoszenia,
  • informację, gdzie znalazłeś ofertę pracy,
  • Twoje imię i nazwisko,
  • zwroty grzecznościowe.

Mogłoby to wyglądać w ten sposób:

Przykładowy mail w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy.

3. Twój adres mailowy

Ponieważ każdy sam ustala swój adres mailowy, jest to kolejny element, który mówi coś o Tobie w CV. Jeśli podasz adres w stylu: gruby97@buziaczek.pl, może to wywołać uśmiech na twarzy rekrutera, ale nie będzie traktowane poważnie. Świadczy raczej o lekceważącym podejściu do pracy. 

Najlepiej sprawdzają się adresy zawierające imię i nazwisko oraz neutralną nazwę poczty, jak wp.pl lub gmail.com. Założenie takiej wirtualnej skrzynki nic nie kosztuje, a na pewno pomoże zrobić dobre wrażenie w nowej firmie.

4. Na bieżąco uzupełniaj życiorys o ostatnie stanowisko

Jeśli często zmieniasz pracę lub wykonujesz wiele zleceń dla różnych firm, regularnie uzupełniaj te informacje w CV. Gdy przyjdzie Ci kolejny raz aplikować na nowe stanowisko, będziesz miał gotowe dane, bez potrzeby przypominania sobie, gdzie pracowałeś przez ostatnie dwa lata.

W tym celu warto też mieć jedną teczkę lub segregator na dokumenty związane z pracą. Zbieraj tam wszystkie świadectwa pracy, certyfikaty i dyplomy z kursów i szkoleń. To ułatwi Ci szczegółowe opisanie swoich kwalifikacji w CV.

5. Używaj danych liczbowych

Gdy opisujesz swoje dotychczasowe osiągnięcia w pracy, posługuj się konkretnymi informacjami. Pracodawca chętnie przeczyta, ilu klientów udało Ci się zdobyć dla poprzedniej firmy albo o ile procent zwiększyłeś sprzedaż w swoim dziale. Takie dane liczbowe przemawiają do wyobraźni czytającego CV i pozostają w pamięci dłużej niż ogólne określenia. Dlatego zapisuj swoje sukcesy, aby móc się nimi pochwalić, gdy zajdzie taka potrzeba.

6. Pamiętaj o referencjach z poprzednich prac

Zawsze, gdy kończysz współpracę z daną firmą, proś pracodawcę o referencje. Powiedz, że zależy Ci, aby napisał o kompetencjach, jakie zdobyłeś na swoim stanowisku. Odkładaj referencje do jednej teczki, aby ich nie zgubić i móc je przedstawić w czasie rekrutacji.

Taki list polecający od poprzedniego pracodawcy bardzo ułatwia zdobycie nowej posady. Wzbudza zaufanie i potwierdza Twoją wiarygodność jako dobrego pracownika. Zawsze to lepiej wygląda, gdy nie tylko sam się chwalisz, ale chwali Cię też ktoś, kto z Tobą współpracował.

7. Gdy piszesz swoje pierwsze CV

Może martwisz się, że jeszcze nigdzie nie pracowałeś i nie wiesz, jak w takim razie poprawnie napisać CV?

Nie przejmuj się, każdy kiedyś zaczynał. Może ubiegasz się o pracę, w której bardzo ważne jest specjalistyczne kierunkowe wykształcenie, a wcześniejsza praktyka nie ma jeszcze tak dużego znaczenia. Jeśli nie możesz pochwalić się pracą w zawodzie, zwróć uwagę na dokładne opisanie swojej edukacji.

Obok nazwy szkoły wypisz kierunek i specjalizację oraz zdobyte tytuły i uprawnienia. Jeśli brałeś udział w konkursach, konferencjach, zawodach czy olimpiadach związanych z przyszłą pracą, opowiedz o swoich sukcesach.

Ważne tu będą wszelkie staże i praktyki, jakie odbyłeś w toku nauki. Opisz krótko, w jakich firmach przyuczałeś się do zawodu i jakie zdobyłeś kwalifikacje. Możesz też wspomnieć o innych pracach dorywczych – w każdej z nich na pewno czegoś się nauczyłeś. Pokaż, że jesteś pracowity i szybko nabywasz nowe kompetencje.

Jestem pewna, że posiadasz też wiele zdolności, o których myślisz, że są zwyczajne. Może to być swobodna obsługa komputera czy social mediów, znajomość programów z pakietu Microsoft Office lub skuteczne i szybkie wyszukiwanie informacji w Internecie. Wspomnij o tym w sekcji „Umiejętności”. Kto wie, jakiego rodzaju dodatkowego wsparcia potrzebuje Twój nowy pracodawca?

Wymień swoje umiejętności twarde, ale też miękkie, bo zalety charakteru mogą przechylić szalę na Twoją korzyść. Cechy, takie jak: sumienność, dobra organizacja pracy czy kreatywność, są bardzo pożądane w wielu zawodach. Jeśli nie wiesz, jak możesz siebie opisać, zapytaj kogoś z rodziny lub przyjaciół. Ludzie, którzy długo Cię znają, są dobrym źródłem obiektywnych informacji o Tobie.

Trzymaj się opisanego wyżej wzoru CV i myśl pozytywnie. Powodzenia!

8. Co powinno zawierać dobre CV?

Po przeanalizowaniu szablonu CV, powinieneś pamiętać jeszcze o kilku zasadach.

Dobre CV powinno zawierać:

  • poprawnie zapisane dane, adresy i nazwy,
  • konkretne i rzetelne informacje,
  • estetyczną szatę graficzną,
  • odpowiedni opis wykształcenia i przebiegu pracy,
  • kwalifikacje i zalety opisane w ofercie pracy,
  • czytelny układ i odwrotną chronologię,
  • klauzulę RODO.

Bardzo ważne jest bezbłędne przedstawienie wszystkich informacji. Dlatego po napisaniu kilka razy przeczytaj swoje CV, żeby wyłapać błędy. Później, dla pewności, poproś jeszcze kogoś innego o sprawdzenie CV pod kątem ewentualnych literówek. Możesz też zwrócić się o pomoc do specjalisty zajmującego się redakcją, korektą czy nawet edycją tekstówKorekta i Redakcja Copywriter.pl Koszt takiej współpracy w wypadku CV nie będzie wysoki, a Ty zyskasz pewność, że Twój dokument jest w 100% profesjonalny.

Jest to podstawowa, ale istotna sprawa, bo może zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej aplikacji. Zwłaszcza, jeśli szukasz pracy związanej z edycją dokumentów w programach komputerowych.

Jak napisać CV do pracy i wygrać proces rekrutacyjny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: postępuj zgodnie z opisanymi radami i nie bój się próbować.

  • Dokładnie opisz swoje kwalifikacje, ale przytaczaj tylko konkretne i istotne fakty. 
  • Nie pomijaj umiejętności miękkich ani niszowego hobby.
  • Opisz siebie w sposób zwięzły i interesujący.
  • Dostosuj informacje do stanowiska pracy i oczekiwań pracodawcy.

Jeśli poświęcisz czas na porządne przygotowanie CV, będziesz mógł ze śmiałością iść na rozmowę o pracę. A to będzie pierwszy krok na drodze do kolejnego etapu Twojego rozwoju osobistego. Warto się postarać, prawda?

Przeczytaj też:

Jak napisać list motywacyjny, który się wyróżni, a nie trafi do kosza?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments