Po co komu fajne nazwy użytkownika na Instagramie? Czyli kilka słów o tym, dlaczego warto wybrać ciekawy nick na Insta

Po co komu fajne nazwy użytkownika na Instagramie? Czyli kilka słów o tym, dlaczego warto wybrać ciekawy nick na Insta

Zacznijmy od małego eksperymentu. Załóżmy, że uwielbiasz oglądać dobre, wysoko oceniane przez krytyków filmy. Zaczynasz obserwować na Instagramie profil jednego reżysera i nagle wyświetlają Ci się propozycje dwóch kont zajmujących się podobną tematyką: oba prowadzone hobbistycznie przez zapalonych miłośników kina. Pierwszy użytkownik posługuje się następującym nickiem: „Filmy_159”. Nazwa profilu drugiej osoby to „Poradnik Kinomana”. Jak myślisz, któremu profilowi uda się skuteczniej przyciągnąć Twoją uwagę? Przeczytaj, jak działają fajne nazwy na Insta.

Oczywiście, wartość danego konta zależy przede wszystkim od prezentowanych na nim treści i grafik, ale nie oszukujmy się: na Instagramie, jak to w biznesie, ogromną rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Jeżeli naprawdę chcesz zaistnieć na Instagramie i zadbać o ciągłe zdobywanie nowych followersów, swoją przygodę w social mediach zacznij od utworzenia atrakcyjnej nazwy konta. Efektywny naming to pierwszy krok w budowaniu rozpoznawalności marki, dlatego w tym artykule przedstawimy zbiór wskazówek, które dobrze jest mieć na uwadze w początkach instagramowej działalności.

Fajne nazwy na Insta

Dobra nazwa – pierwszy krok do sukcesu Twojego konta na Instagramie

Wydawałoby się, że wybór samej nazwy użytkownika nie powinien zaprzątać zbyt wiele Twojej uwagi – w końcu najważniejsze to stworzyć i opublikować wartościowy kontent, prawda? Cóż… tak, ale skoro zamierzasz budować silną, wiarygodną markę i traktujesz media społecznościowe jako narzędzie komunikacji z potencjalnymi klientami, warto, by obserwujący Cię użytkownicy łatwo i szybko kojarzyli dany produkt czy usługę z Twoim profilem.

Im bardziej chwytliwy, trafny i ciekawy nick, tym większe szanse na to, że użytkownicy w Twojej sieci społecznościowej wspomną o nim podczas rozmowy ze znajomymi, udostępnią profil i w ten sposób pomogą Ci zwiększyć liczbę obserwujących.

Jaka powinna być dobra nazwa na Instagramie? 

 • Krótka i łatwa do zapamiętania – pamiętaj, że jednym z podstawowych zadań username jest zapadać w pamięć osób, które choć przez chwilę mają styczność z Twoim profilem. Warto więc, by nazwa nie była zbyt skomplikowana lub składająca się ze zbyt wielu elementów. O jej długość zadba zresztą sam Instagram – obecnie nie może przekroczyć ona limitu 30 znaków. 
 • Bezproblemowa w zapisie i wymowie – proste nazwy wygodniej zapamiętać lub przynajmniej skojarzyć. Dlatego lepiej unikać nadmiaru znaków specjalnych, np. kropek. Jeżeli ktoś będzie chciał wyszukać dany profil z pamięci, może zniechęcić go konieczność zgadywania czy między zapamiętanymi wyrazami powinien wstawić myślnik, czy raczej znak podkreślenia. Jeśli kierujesz swoje treści również do osób porozumiewających się w innym języku, być może dobrze byłoby pomyśleć o słowach, które łatwo zrozumieć, a przynajmniej zapisać niezależnie od tego, jaka jest mowa ojczysta Twoich odbiorców. Uważaj również na używanie liczb, które wydają się raczej losowe i pojawiają się w większej ilości. Jeżeli decydujesz się na wykorzystanie cyfry w nazwie, postaraj się, by była łatwa do skojarzenia. Dobrym przykładem może tu być z pewnością oznaczenie używane przez Roberta Lewandowskiego. Grający z numerem 9 zawodnikiem kryje się za skrótem „rl9”, ale raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć pochodzenia tej kombinacji.
 • Pomysłowa i oryginalna – nieszablonowe nazwy przyciągają zainteresowanie i pozwalają przypuszczać, że ich autorzy przykładają dużą wagę także do wysokiej jakości postów, rolek czy relacji na swoim profilu. Unikalne nazwy są też zazwyczaj bardziej rozpoznawalne, wyróżniają się bowiem spośród nudnych, utartych przykładów nicknamów.
 • Dopasowana tematycznie do planowanej zawartości naszego profilu – choć w żadnym wypadku nie musi być to żelazną zasadą, na pewno pomaga w poprawnej identyfikacji profilu przez odbiorców. Oczywiście nie zawsze musi chodzić o dosłowne nazwanie branży (np. „Lekcje angielskiego online”), choć takie rozwiązanie też może mieć swoje plusy, jeśli zależy nam na całkowitej klarowności. Czasami warto jednak pokusić się o odrobinę kreatywności, a równocześnie dać jasną wskazówkę na temat tego, czym się zajmujemy. Przykładowo, wspomniany profil promujący zajęcia językowe w Internecie mógłby także wyświetlać się jako „Small Talk w kamerce”.
 • Zgodna z charakterem Twojego biznesu i rodzajem grupy docelowej – nazwa na Instagramie nie powinna zaprzeczać generalnej charakterystyce marki. Jeżeli wykorzystujesz profil na tym portalu społecznościowym, by dzielić się wynikami swojej pracy przy pisaniu ikon, raczej nie decyduj się na ironiczne czy śmieszne nazwy. Jeżeli zaś w Twojej komunikacji z odbiorcami przeważają satyryczne obrazki, żartobliwy przydomek może okazać się strzałem w dziesiątkę.
 • Połączona z innymi kanałami komunikacji z klientem – dobrym pomysłem jest zadbanie o jednolity przekaz na kilku różnych serwisach społecznościowych. Przykładowo, możesz użyć tego samego pseudonimu na Instagramie, a także na portalach takich jak Twitter (obecnie X) lub Facebook. 
creative 725811 1280 1

Liczy się pomysł… – czyli jak wymyślić fajną nazwę na Insta?

Skoro nazwa konta to, w pewnym sensie, wizytówka Twojej osoby, dzięki której masz przekonać do siebie swoich obserwujących, to nic dziwnego, że nie chodzi tylko o to, by wybrać nazwę – chcesz wybrać idealną nazwę! To dobre nastawienie, choć pamiętaj, że w razie czego zawsze możesz edytować profil i zmienić nazwę lub lekko ją zmodyfikować. No dobrze… ale w takim razie gdzie szukać inspiracji?

Zacznij od… imienia i nazwiska

W ten sposób najłatwiej będzie skojarzyć Twoją osobę z wyświetlanymi treściami. Odbiorcy zaczną łączyć konkretne serie postów i relacji, sposób wyrażania się czy poruszane tematy z danym nazwiskiem. Oczywiście, imiona na Instagramie będą się często powtarzać, więc jeśli decydujesz się na jego użycie, lepiej niech pojawi się w duecie z nazwiskiem. Alternatywnym rozwiązaniem będzie dodanie do Twojego imienia (i/lub nazwiska) kropki lub cyfry (oby tylko nie zbyt wiele!).

Skorzystaj z pseudonimu lub aliasu

Takie rozwiązanie sprawdzić może się zwłaszcza w przypadku artystów, którzy promują muzykę czy twórczość malarską posługując się konkretną „ksywką”, znaną publiczności także poza Instagramem.

Pozwól przemówić skojarzeniom – przemień swoją nazwę w metaforę

Metafory mają moc, dlatego czasem warto pomyśleć nad użyciem gier słownych lub sięgnąć po oryginalne nazwy, które skojarzą się z daną tematyką, a równocześnie przyciągną uwagę scrollujących. 

Poproś o radę – niech intrygujące lub śmieszne nazwy na Instagrama pomoże Ci wybrać bliska osoba

Jeśli Twoim celem jest znalezienie chwytliwej nazwy na Instagrama, choć głownie używasz go tylko do komunikacji ze znajomymi, możesz przesłać kilka propozycji osobom, które najlepiej Cię znają i zapytać je o zdanie. Jeżeli interesuje Cię konto publiczne czy firmowe… Cóż, skoro mieszka w Tobie kreatywna dusza, a poprzez nazwę użytkownika chcesz uzyskać wrażenie autentyczności, również możesz wysłuchać opinii najbliższych, którzy znają zarówno Ciebie, jak i Twój biznes!

Poszukaj inspiracji na forach społecznościowych i blogach

Zawsze możesz skorzystać z gotowych podpowiedzi (na blogach czy forach bez problemu znajdziesz listy z „najlepszymi nazwami na Instagramie dla chłopców” czy „uroczymi nazwami na Instagramie dla dziewczyn”.  Pamiętaj jednak, że z takich gotowych zestawów ktoś mógł już wcześniej skorzystać, więc w rezultacie na Instagramie mogło pojawić się wiele nazw, które nie różnią się od siebie w zbyt wielkim stopniu… Z pewnością nie zaszkodzi przejrzeć takich propozycji i w ten sposób zaczerpnąć nieco inspiracji, jednak pamiętaj, że Twoja nazwa użytkownika powinna przede wszystkim wyrażać Ciebie i prezentować Twój biznes. Unikaj nicków, które mogłyby być użyte przez pierwszego lepszego bota!

Sięgnij po generator do tworzenia nazw

Nie ukrywajmy, wraz ze zwiększającą się liczbą użytkowników Instagrama mnóstwo opcji na ciekawe nazwy wypadło już z gry. Wiele imion i nazwisk na Instagramie po prostu się powtarza, a świetne pomysły, które na pewno będziesz mieć przy okazji wyboru nazwy, okażą się już zajęte. W chwili zwątpienia możesz poszukać pomocy w świecie technologii. Niech w utworzeniu Twojego unikalnego nickname’u na Instagrama pomoże generator nazw. To rodzaj specjalnych programów, które w ciągu kilku sekund pozwalają wygenerować listę fajnych przezwisk, często opartych na podanych słowach kluczowych, np. związanych z tematyką danego biznesu czy zainteresowaniami wyszukującej osoby.

instagram 1789189 1280 1

Jak wygenerować nazwę użytkownika w generatorze nazw?

Jeżeli szukasz inspiracji lub chwilowo cierpisz na brak weny, znajdź w wyszukiwarce generator nazw i wykorzystaj technologię do stworzenia kombinacji słownej najlepiej odpowiadającej Twojemu zapytaniu. Takie programy, najczęściej darmowe, pozwalają Ci między innymi na wybranie płci, języka, zainteresowań, słów kluczowych, a także długości wyrazu. Wpisz to, co Twoim zdaniem najlepiej opisuje Twój biznes lub Twoją osobowość, a potem eksperymentuj z wynikami!

Małe case study – przykłady chwytliwych i kreatywnych nazw na Instagramie

Nazwy użytkownika w oparciu o istniejące konta

Imiona na Instagramie

 • tomasz.rozek – konto dziennikarza naukowego, Tomasza Rożka;
 • sienkiewiczjacek – profil muzyka, Jacka Sienkiewicza;
 • gretathunberg – nazwa pojawiająca się w uchwycie na Instagramie szwedzkiej aktywistki klimatycznej, Grety Thunenberg;
 • iga.swiatek – konto, które prowadzi polska tenisistka, Iga Świątek .

Kreatywne nazwy

 • happyveganshrimp – profil z wegańskimi przepisami z kuchni azjatyckiej;
 • ciacho.szaa – konto o tematyce cukierniczej;
 • its.corporate – profil z żartami i memami na temat pracy w korporacji.

Nick powiązany z tematyką konta

 • panodfrancuskiego – konto osoby zajmującej się promowaniem wiedzy o języku francuskim; 
 • pani_fizjotrener – określenie używane przez fizjoterapeutkę dzielącą się swoją wiedzą zawodową;
 • kochamy_filmy – profil poświęcony tematyce filmowej;
 • przeprojektowani – konto, na którym pojawiają się posty związane z UX designem.

Gotowy projekt – jak dodać lub zmienić swoją nazwę użytkownika na Instagramie? 

Aby zmodyfikować nickname, wystarczy przejść na stronę główną konta i wybrać opcję Edytuj profil. Pamiętaj, że w podanych informacjach możesz podać pełne imię oraz nazwisko (lub ich zmodyfikowaną wersję), a następnie dodać właściwą nazwę, która wyświetlać się będzie w URL profilu lub na relacjach znajomych, na których Cię oznaczono.

To co, gotowy/gotowa na to małe marketingowe wyzwanie? Wybierz odpowiednią nazwę dla siebie! Choć to dopiero pierwszy kroki w kreowaniu silnej, widocznej i wartościowej marki na Instagramie, warto od początku zadbać o budowanie pozytywnych skojarzeń i przyciąganie uwagi obserwujących za pomocą interesującego nickname’u.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments